Rekordowa produkcja energii przez instalacje fotowoltaiczne w Polsce

Marek Szydełko
18.05.2021

28 kwietnia 2021 roku – to w tym dniu został ustanowiony nowy rekord produkcji energii elektrycznej ze słońca w naszym kraju. Punktualnie o 12:30 elektrownie fotowoltaiczne przyłączone do sieci produkowały łącznie 3185 MW czystej energii. Warto dodać, że w Polsce mamy instalacje o sumarycznej mocy 4300 MW – oznacza to, że jednocześnie pracowało 75% wszystkich elektrowni fotowoltaicznych.

Kolejne rekordy są kwestią czasu

Informacja o pobiciu rekordu produkcji energii ze słońca jest o tyle istotna, że we wspomnianym momencie wszystkie instalacje pracujące w naszym kraju były w stanie zaspokoić około 15 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd. To pokazuje, jak duży potencjał tkwi w technologii fotowoltaicznej.

Prawdopodobnie rekord nie utrzyma się zbyt długo i jeszcze przed wakacjami powinien zostać znacząco pobity. To efekt tego, że w Polsce trwa boom na fotowoltaikę. Tylko w 2020 roku w naszym kraju przybyło instalacji o łącznej mocy 2500 MW. To w głównej mierze zasługa inwestycji indywidualnych, choć instalacje powstają także na budynkach firmowych, wielkopowierzchniowych, samorządowych i użyteczności publicznej.

Raport „Rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce 2020” wskazuje, że w naszym kraju już co 12 budynek został wyposażony w instalację do produkcji energii elektrycznej ze słońca.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie