Powstanie pierwsza farma fotowoltaiczna PGNiG Termika

Marek Szydełko
30.09.2021

Spółka PGNiG Termika poinformowała o planowanej inwestycji w nową farmę fotowoltaiczną. Instalacja powstanie na terenie warszawskiej Ciepłowni Kawęczyn, a jej uruchomienie jest planowane na III kwartał 2022 roku. Warto podkreślić, że to jest debiut spółki na polu fotowoltaiki.

Co wiemy o tym projekcie?

Pierwsza farma fotowoltaiczna w zasobach PGNiG Termika będzie mieć moc na poziomie 1 MW. Zostanie włączona do sieci elektroenergetycznej innogy. Projekt uzyskał już decyzję środowiskową, decyzję o warunkach zabudowy oraz samo pozwolenie na budowę. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć prace. Za realizację farmy odpowiada konsorcjum firm Elektromontaż Wschód, Elserwis oraz Pracownia Projektowa Enspro.

Całkowita powierzchnia nowej farmy fotowoltaicznej wyniesie około 2 hektarów. Spółka spodziewa się, że roczna produkcja energii sięgnie minimum 975 MWh. Farma ma zasilać warszawskie gospodarstwa domowe oraz firmy, stanowiąc całkowicie bezemisyjne źródło energii elektrycznej.

Choć inwestycja w Ciepłowni Kawęczyn jest debiutancką w dorobku spółki PGNiG Termika, to samo PGNiG ma na tym polu spore doświadczenie. Póki co spółka skupia się na wykonywaniu instalacji fotowoltaicznych na budynkach i gruntach własnych – przykładowo na dachu siedziby głównej spółki w Warszawie uruchomiono elektrownię słoneczną o mocy 50 kW.

W sumie wszystkie instalacje znajdujące się w zasobach PGNiG zajmują powierzchnię 35 ha gruntów oraz 76 tys. metrów kwadratowych dachów. Ich łączna moc wynosi około 20 MW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.