Polska na czwartym miejscu w UE pod względem przyrostu mocy w fotowoltaice

Mateusz Rąbalski
10.09.2021

W naszym kraju od kilku lat trwa boom na instalacje fotowoltaiczne. Są one uznawane za znakomity sposób na uchronienie się przed wzrostami cen energii elektrycznej. Dzięki programowi „Mój prąd” oraz możliwości odliczenia kosztu montażu instalacji od podatku na taką inwestycję może sobie pozwolić coraz więcej rodzin. To widać w danych zebranych przez Instytut Energetyki Odnawialnej. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem tempa przyrostu mocy w fotowoltaice.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące fotowoltaiki znajdziesz na sundaypolska.pl

167% wzrostu rok do roku

Z analizy IEO wynika, że na koniec 2020 roku w Polsce mieliśmy łącznie 3,94 GW instalacji fotowoltaicznych. W porównaniu rok do roku przyrost mocy wyniósł aż 2,46 GW, czyli 167%. To czwarty najlepszy wynik w Unii Europejskiej.

Spośród krajów unijnych wyprzedzają nas tylko Niemcy (4,74 GW przyrostu w 2020 roku), Holandia (3 GW), Hiszpania (2,8 GW). Uzyskaliśmy natomiast znacznie lepszy wynik niż np. Francja – w tym kraju tempo wzrostu ilości mocy w fotowoltaice w 2020 roku wyraźnie spadło. Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła natomiast 14% przyrostu mocy rok do roku.

Analitycy spodziewają się, że w Polsce boom na fotowoltaikę jeszcze się nie wyczerpał. Instytut Energetyki Odnawialnej prognozuje, że na koniec 2021 roku łączna moc zainstalowana PV w naszym kraju przekroczy 6 GW, tym samym niemal zrównując się z mocą farm wiatrowych w 2019 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.