Panele fotowoltaiczne – kiedy ma to sens?

Mateusz Rąbalski
23.01.2017

Fotowoltaika to w naszym kraju nadal temat niemal zupełnie nieznany. Owszem, wiele osób słyszało o możliwości produkowania prądu z energii słonecznej, jednak kojarzymy to głównie z panelami solarnymi w instalacji CWU. Faktem jest, że przy obecnych cenach i podejściu do tematyki OZE przez rządzących trudno jest z pełnym przekonaniem powiedzieć, że fotowoltaika się opłaca. Są jednak sytuacje, gdy montaż paneli fotowoltaicznych naprawdę ma sens.

Wysokie zużycie energii

To podstawowy argument przemawiający za tym, aby zainteresować się możliwością wykonania instalacji fotowoltaicznej. W przypadku domów, zakładów czy gospodarstw, które notują bardzo wysokie zużycie prądu, okres zwrotu z inwestycji będzie znacznie krótszy niż standardowo i może wynieść nawet 4-5 lat.

Dlatego póki co tematem fotowoltaiki interesują się przede wszystkim firmy, hipermarkety, hotele, duże obiekty użyteczności publicznej. W ich przypadku wysoki koszt instalacji nie przeraża, a wizja uzyskania ogromnych oszczędności jest jak najbardziej realna.

Zamiar długiego użytkowania budynku

Absurdem było inwestowanie kilkudziesięciu tysięcy złotych w instalację, która nie zdąży się w żaden sposób zwrócić. Dlatego rozważania o opłacalności zamontowania paneli fotowoltaicznych powinny podejmować tylko te osoby, które przewidują, że będą użytkować budynek przez wiele lat. W takim kontekście gra jest jak najbardziej warta świeczki.

Pamiętajmy bowiem, że ceny energii będą w Polsce wyłącznie rosnąć. Mamy przestarzałe instalacje sprawiające coraz więcej problemów. Nie mamy nowoczesnych elektrowni, program inwestowania w OZE idzie bardzo opornie, a zużycie prądu jest coraz większe. Dlatego ktoś, kto dziś zadba o swoje bezpieczeństwo energetyczne (a sposobem na to jest właśnie zainwestowanie w fotowoltaikę), za kilkanaście lat z pewnością odczuje pozytywne efekty tej decyzji.

Uzyskanie wysokiej dotacji

W Polsce obowiązuje program „Prosument”, który umożliwia indywidualnym producentom prądu odsprzedawanie go elektrowni po bardzo korzystnych stawkach. Tyle teoria. Praktyka pokazuje jednak, że jeśli już ktoś decyduje się na wykonanie instalacji, to jest ona projektowana tak, aby wyłącznie zaspokoić potrzeby energetyczne konkretnego budynku. Zwrot z takiej inwestycji należy oceniać w kontekście wielu lat.

Dlatego właśnie firmy instalujące panele fotowoltaiczne pomagają swoim klientom w uzyskaniu wysokich dotacji. Choć w praktyce sprowadza się to po prostu do uzyskania preferencyjnego kredytu, to i tak znacznie podnosi atrakcyjność inwestycji. Bez dotacji sens wydawania grubo ponad 20 tysięcy złotych na instalację w domu, którego mieszkańcy rocznie zużywają np. 2500 kWh energii, jest mocno dyskusyjny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie