Panele fotowoltaiczne a system opustowy czyli jak inwestycja zwraca się przez cały rok

Jerzy Biernacki
25.07.2019

Czy panele fotowoltaiczne zarabiają na siebie przez cały rok? Jednym z głównych argumentów, których używają przeciwnicy niezależności energetycznej i paneli solarnych jest ten traktujący o tym, że instalacja nie działa efektywnie przez cały rok. Podkreślając, że w naszej strefie klimatycznej nawet wysokiej jakości panele nie wygenerują w trakcie zimy odpowiedniej ilości prądu są niestety... w błędzie. Bo po pierwsze, wysokiej jakości instalacja solarna może zapewnić Ci niezależność energetyczną, po drugie natomiast większość z prosumentów korzystać może z tzw. systemu opustowego, dzięki któremu mogą bilansować zużycie energii elektrycznej. Jesteś ciekawy, czy kwalifikujesz się do systemu bilansowania energii? Sprawdź sam!

Czym jest system opustowy

System opustowy zwany też systemem bilansownia energii jest pomocą dla prosumentów, którzy zainwestowali swoje środki w fotowoltaikę. Dzięki niej generują prąd dla siebie. Pamiętać jednak należy o tym, że instalacja fotowoltaiczna działa w różny sposób, w zależności od natężenia światła słonecznego oraz m.in. długości napromieniowywania. Innymi słowy - jest bardziej wydajna w miesiącach letnich, bo może pracować dłużej. Generując więcej energii elektrycznej, niż jesteśmy w stanie zużyć możemy przekazać ją do elektrowni, a następnie odebrać np. w zimie (obowiązuje tu przelicznik, na bazie którego odebrać możemy 0.8kWp na każde 1kWp, który przekazaliśmy dla instalacji do 10kWp, powyżej tej mocy odebrać możemy 0.7). Dzięki bilansowaniu energii fotowoltaika staje się więc jeszcze bardziej opłacalna.

Kto może korzystać z systemu bilansowania energii?

Z systemu opustowego korzystać mogą klienci indywidualni, instytucje kościelne, organy administracji publicznej i rolnicy, natomiast w najbliższym czasie dojdą do tego również i przedsiębiorcy. Istotne jest to zwłaszcza dla branży produkcyjnej, która wykorzystuje w codziennej pracy dużo energii. Zakładając wówczas instalację fotowoltaiczną przedsiębiorcy w momencie wygenerowania dużej ilości energii właściwie bezstratnie będą mogli oddać ją do elektrowni i odebrać w stosownym momencie.

 Jak dobrać odpowiednią moc paneli fotowoltaicznych?

Chcąc, by fotowoltaika była sensowną inwestycją powinniśmy obliczyć najpierw zapotrzebowanie energetyczne swojego domu lub firmy. Pomóc może Ci w tym analiza rachunków lub profesjonalna firma, zajmująca się fotowoltaiką, wnioskami oraz ekologicznym ogrzewaniem. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie