On-grid czy off-grid? Sprawdzamy!

Jerzy Biernacki
14.10.2020

Decydując się na fotowoltaikę, staniemy przed wyborem, jakiego rodzaju instalację podłączyć do naszego domu. Istnieją dwie możliwości wykorzystania energii elektrycznej wyprodukowanej przez nasze panele słoneczne. Na czym one polegają i na które się zdecydować?

Instalacja off-grid = niezależność energetyczna

System instalacji off-grid nie jest podłączana do sieci energetycznej, co pozwala nam na całkowitą niezależność energetyczną. Zostajemy wyposażeni w akumulatory, które magazynują energię elektryczną wyprodukowaną przez naszą instalację. Z tego względu system off-grid najchętniej wybierany jest przez właścicieli domków letniskowych. To dobre rozwiązanie również dla firm, kiedy zużycie energii elektrycznej występuje w nocy, lub możemy potraktować je jako awaryjne źródło zasilania. 

Instalacja off-grid – zalety

Z pewnością plusem instalacji off-grid jest możliwość wykorzystania zmagazynowanej w akumulatorze energii w dowolnym momencie i potraktowanie jej jako zasilanie awaryjne. 

Instalacja off-grid – wady

Minusem tego rodzaju instalacji jest to, że w przypadku zerowej produkcji będziemy całkowicie odcięci od prądu. Dodatkowo, akumulator jest dość kosztownym elementem instalacji, a co za tym idzie kolejne elementy instalacji mogą wiązać się z ryzykiem awarii.

System on-grid - na czym polega?

Instalacja on-grid (inaczej sieciowa) jest podłączona bezpośrednio do sieci energetycznej. Zawiera specjalne liczniki dwukierunkowe, dzięki którym możemy monitorować ilość wyprodukowanej i przekazanej do sieci energii, oraz tej, która do nas wraca. Dzięki temu możliwe jest oddawanie do sieci nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej przez naszą instalację.

Instalacja on-grid - zalety

Instalacja on-grid jest zdecydowanie mniej kosztowna od instalacji off-grid. Nie wymaga dodatkowych elementów, jak akumulator, a zwrot z inwestycji jest o wiele szybszy.

Plusem tego rozwiązania jest możliwość odebrania 80% naszej magazynowanej w sieci energii w momencie, gdy nasza instalacja nie może pracować na pełnym zysku energetycznym. Dodatkowo, mamy możliwość sprzedawania naszych nadwyżek energii sieci energetycznej.

Instalacja on-grid - wady

Minusem tego typu instalacji jest możliwość korzystania z niej jedynie, kiedy panele słoneczne mają możliwość produkowania energii. O ile oddawanie nadwyżek do sieci jest plusem, o tyle minusem jest mniejszy uzysk energii z sieci. Weźmy pod uwagę, że w przypadku awarii sieci energetycznej nasza instalacja również przestanie działać.

Instalacja off-grid czy on-grid?

Jeżeli zależy nam na całodobowym dostępie do energii elektrycznej, zdecydujemy się na instalację off-grid, która wiąże się z większą inwestycją. Jeśli jednak wolimy zaoszczędzić i postawić na powszechne rozwiązanie, postawmy na instalację on-grid.

Decydując się na instalację weźmy pod uwagę nasze rzeczywiste potrzeby energetyczne. Pomocna nam w tym będzie konsultacja z profesjonalną firmą przeprowadzającą audyty energetyczne, oraz projektujące i montujące instalacje fotowoltaiczne. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie