On-Grid czy Off-Grid? Który rodzaj instalacji fotowoltaicznej bardziej się opłaca?

Każdy inwestor decydujący się na zasilanie swojego budynku prądem z instalacji fotowoltaicznej, stanie przed koniecznością wybrania jednego z dwóch systemów: On-Grid lub Off-Grid. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza i decyduje o późniejszej opłacalności korzystania z instalacji oraz o kosztach jej wykonania. W tym artykule podpowiemy, które rozwiązanie jest korzystniejsze w dłuższej perspektywie, a także wymienimy najważniejsze wady i zalety obu systemów.

On-Grid – na czym to polega?

Instalacja typu On-Grid to obecnie zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, które jest wspierane przez instytucje rządowe. Taka instalacja, po jej wykonaniu na dachu prywatnego budynku, zostaje podłączona do sieci energetycznej. Dzięki temu właściciel instalacji fotowoltaicznej może odsprzedawać nadwyżki wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego po gwarantowanej stawce.

Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden atut. Otóż gdyby – czysto hipotetycznie – okazało się, że instalacja fotowoltaiczna nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego budynku, zawsze istnieje możliwość pobierania energii z sieci, czyli w tradycyjny sposób. Mieszkańcy mogą się dzięki temu czuć bezpiecznie. Poza tym nie zapominajmy, że wykonanie instalacji On-Grid jest tańsze w stosunku do Off-Grid.

Instalacja Off-Grid – czy naprawdę nieopłacalna?

Jak łatwo się domyślić, ten typ instalacji jest całkowitym przeciwieństwem systemu On-Grid. Przede wszystkim instalacja nie zostaje podłączona do sieci energetycznej i działa niezależnie – dlatego nazywa się ją także autonomiczną lub wyspową. Celem zaprojektowania i wykonania instalacji Off-Grid jest 100% zaspokojenie potrzeb energetycznych budynku i jego mieszkańców.

Ponieważ instalacja nie oddaje nadwyżek do sieci, konieczne jest zastosowanie w niej specjalnych akumulatorów, które magazynują nadmiar energii w czasie, gdy zapotrzebowanie na prąd jest niższe (np. w nocy czy podczas urlopu). Niestety, akumulatory mają ograniczoną żywotność i będą wymagać wymiany znacznie wcześniej niż np. fotoogniwa. Pamiętajmy również, że konieczność zastosowania baterii podnosi koszt wykonania instalacji.

Które rozwiązanie wybrać?

Z punktu widzenia prywatnego inwestora bezapelacyjnie dużo bardziej opłacalne jest wykonanie instalacji On-Grid. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, zakłady energetyczne mają obowiązek odkupu nadwyżek energii od prywatnych producentów po gwarantowanej stawce, co zapewnia właścicielom spokój na długie lata i znacznie skraca okres zwrotu z inwestycji.

Instalacje Off-Grid to w naszym kraju rzadko spotykane rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w dużych zakładach, które chcą się całkowicie uniezależnić od dostaw energii z zewnątrz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.