Największe błędy w montażu instalacji fotowoltaicznej

Piotr Kowalczyk
20.02.2017

Efektywność instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze jest jej prawidłowe dobranie do zapotrzebowania budynku oraz fachowy montaż. Z tym niestety bywa różnie. Wiele firm popełnia klasyczne błędy, które mają bezpośrednie przełożenie na niezadowolenie właściciela. Wymieniamy największe błędy w montażu instalacji fotowoltaicznej.

Złe skierowanie paneli

Panele fotowoltaiczne są kluczowym elementem całej instalacji. Muszą zostać skierowane na południe, ewentualnie z odchyleniem na wschód lub zachód. Niestety, nie zawsze pozwala na to konstrukcja dachu. Firmy idące na łatwiznę decydują się więc na montaż paneli np. na połaci północnej, co od razu powoduje gwałtowny spadek wydajności pracy paneli.

Warto wiedzieć

Skierowanie paneli na północ obniża efektywność ich pracy nawet o 80%!

Jeśli konstrukcja dachu nie pozwala na skierowanie paneli na południe, należy zastosować inne rozwiązanie lub zrezygnować z wykonania instalacji.

Złe uszeregowanie paneli

Panele fotowoltaiczne łączy się w tzw. stringi i należy to robić szeregowo. Częstym błędem jest umieszczenie części paneli po stronie południowej, a części po północnej. Jest to złe rozwiązanie, ponieważ wówczas znacznie spada efektywność całego stringu. Wystarczy, że jeden panel znajdzie się w cieniu, a będzie to rzutować na obniżenie ilości wytwarzanej energii. Specyfiką paneli fotowoltaicznych jest bowiem to, że dostosowują one swoją moc do najsłabszego ogniwa.

Kolejnym błędem jest nieprawidłowe układanie szeregów. Zdarza się, że wykonawca dla własnej wygody łączy kilka paneli pionowo, dołączając do nich jeden lub dwa panele umieszczone poziomo. W prawidłowo wykonanej instalacji panele muszą być położone jednakowo w ramach jednego stringu.

Niska estetyka wykonania

Choć głównym zadaniem instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście produkcja energii elektrycznej, to nie zapominajmy, że główna część systemu znajduje się na dachu, a więc na widoku. Dlatego instalatorzy muszą zadbać o estetykę wykonania. Z tym także bywa różnie. Prowadzone byle jak przewody (najczęściej po skosie), brak czarnych peszli ochronnych (zamiast tego pojawiają się białe, które nie są odporne na promieniowanie UV) – to niestety norma.

W prawidłowo wykonanej instalacji przewody powinny być maksymalnie ukryte, czy to pod panelami, czy dachówką lub blachą. Wpływa to na ogólną estetykę i gwarantuje, że elementy instalacji są chronione przed warunkami atmosferycznymi, głównie promieniowaniem UV.

Aby uniknąć takich błędów najlepiej jest powierzyć wykonanie instalacji sprawdzonej, niekoniecznie najtańszej firmie. Sposób montażu ma bowiem równie duży wpływ na efektywność systemu, co jego poszczególne elementy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie