Monokrystaliczne czy polikrystaliczne – jakie moduły fotowoltaiczne wybrać?

Mateusz Nowak
13.09.2017

Inwestor zdecydowany na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu lub firmie musi podjąć szereg bardzo ważnych decyzji. Jedną z kluczowych jest wybór rodzaju modułów fotowoltaicznych. W ofercie dostępne są moduły monokrystaliczne i polikrystaliczne, a różnice między nimi są zasadnicze. Na które rozwiązanie warto postawić? Przeczytaj nasz poradnik.

Ogniwa monokrystaliczne

Moduły wykonane z tego rodzaju ogniw znajdują się na najwyższej półce jakościowej i powinny być naturalnym wyborem dla osób, którym zależy przede wszystkim na wydajności instalacji. Trzeba przy tym dodać, że jest to oczywiście rozwiązanie najdroższe, jednak w zamian otrzymuje się również gwarancję najdłuższej żywotności. Ogniwa monokrystaliczne dobrej klasy bez problemu wytrzymują minimum 30 lat eksploatacji.

Budowa takiego ogniwa jest oparta na jednym krysztale, który w procesie produkcji zostaje dokładnie ukierunkowany w jedną, najkorzystniejszą z punktu widzenia uzysku energetycznego stronę. Dzięki temu moduły monokrystaliczne wykazują się największą sprawnością i są polecane inwestorom, którzy nad koszt wykonania instalacji przedkładają korzyści związane z jej użytkowaniem.

Ogniwa polikrystaliczne

Jest to wersja ekonomiczna, którą z racji ceny wybiera zdecydowanie więcej inwestorów. Proces produkcji ogniw polikrystalicznych jest wyraźnie tańszy i mniej skomplikowany niż monokrystalicznych. Mechanizm polega na rozpuszczeniu pod ciśnieniem czystego półprzewodnikowo krzemu pod szkłem ochronnym, a następnie przelaniu go do tzw. kokili, gdzie krzem zastyga.

Dalsza obróbka polega na wycinaniu specjalnych kwadratowych słupków przy pomocy precyzyjnych pił. Następnie kroi się je i czyści  przy pomocy pił taśmowych. W ten sposób uzyskuje się multikrystaliczne krążki krzemu o grubości 200 mikronów. Finalny produkt jest potocznie nazywany „płytką”.

Czy różnica między ogniwami jest aż tak znaczna?

Z technologicznego punktu widzenia mówimy o zupełnie różnych produktach, z których to właśnie ogniwa monokrystaliczne są znacznie bardziej zaawansowane. Ma to swoje odzwierciedlenie podczas eksploatacji instalacji. Ta oparta na modułach monokrystalicznych uzyskuje większą sprawność.

Z drugiej jednak strony moduły polikrystaliczne także wykazują się znakomitą efektywnością i gwarantują wysoki uzysk energetyczny w toku wieloletniej eksploatacji. Tak naprawdę różnica w wytrzymałości pomiędzy oboma modułami będzie znana za kilkanaście lat, gdy aktualnie montowane instalacje będą mieć na koncie bardzo długi okres użytkowania.

Póki co rynek jest zdominowany przez moduły polikrystaliczne, które według szacunków firm instalacyjnych wybiera ponad 90% klientów. Powód jest prosty: bardzo dobra relacja ceny do jakości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie