Masz dom z płaskim dachem? To idealne rozwiązanie dla fotowoltaiki!

Mateusz Rąbalski
23.03.2018

Wraca moda na domy z płaskimi dachami. Jeszcze do niedawna kojarzyliśmy je z peerelowskimi „kostkami”, ale dziś, dzięki świetnym projektom architektonicznym, takie budynki są synonimem nowoczesności. Warto wiedzieć, że płaski dach daje ogromne możliwości w zakresie zainstalowania na nim systemu paneli fotowoltaicznych. Dlaczego? Przekonasz się po lekturze naszego artykułu.

Brak problemu z ukierunkowaniem połaci

W przypadku dachów skośnych kluczowym kryterium decydującym o opłacalności montażu instalacji fotowoltaicznej jest to, czy przynajmniej jedna z połaci jest idealnie skierowana na południe. Mało tego: ta połać powinna pomieścić wystarczającą liczbę ogniw fotowoltaicznych.

Ten problem praktycznie nie istnieje w przypadku dachu płaskiego. Ponieważ ma on tylko jedną połać, możemy praktycznie dowolnie ustawić ogniwa tak, aby były skierowane dokładnie na południe i tym samym pobierały maksymalną ilość energii słonecznej. Wystarczy zastosować specjalną konstrukcję wspornikową. Oczywiście pod warunkiem, że budynek nie jest zacieniany przez okoliczne drzewa czy inne domy.

Ważne!

Decydując się na montaż systemu fotowoltaicznego na płaskim dachu trzeba się upewnić, że na żadne z ogniw nie będzie padać cień. Spowodowałoby to zaburzenie pracy całego tzw. stringu paneli.

Jak montuje się ogniwa fotowoltaiczne na płaskim dachu?

Doświadczona ekipa nie będzie mieć z tym żadnego problemu. Sposób montażu jest oczywiście zupełnie inny, niż ma to miejsce w przypadku dachu skośnego. Niezbędne jest wykonanie konstrukcji wsporczej ze wspornikami i tzw. ekierkami. Taką konstrukcję można wykonać na wymiar lub zamówić gotowy system.

Na rynku pojawił się także bardzo zaawansowany system montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim bez konieczności przykręcania konstrukcji. Opracowała go jedna z niemieckich firm. Ten system można szczególnie polecić właścicielom domów z dachem płaskim, na którym nie można zastosować tradycyjnej konstrukcji wsporczej.

Po zamontowaniu i wypoziomowaniu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim, pozostaje już tylko podłączenie całego systemu. Warto również wspomnieć, że takie umiejscowienie paneli znacznie ułatwia ich obsługę serwisową oraz tak prozaiczną czynność, jak czyszczenie. W dodatku panele wolniej ulegają zabrudzeniu i nie są tak narażone na silne podmuchy wiatru czy akty wandalizmu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie