Jak zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z instalacji fotowoltaicznej?

Piotr Kowalczyk
13.03.2018

Wiele osób zainteresowanych inwestycją w domową instalację do produkcji energii elektrycznej zadaje sobie podstawowe pytanie: czy to jest na pewno bezpieczne? W sieci krąży mnóstwo mitów na ten temat, dlatego trudno się dziwić obawom niedoświadczonych inwestorów. Istnieją jednak niezawodne sposoby, aby zagwarantować sobie bezpieczną eksploatację instalacji fotowoltaicznej. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Fachowy instalator

Pierwszym i najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed inwestorem, jest wybór wykonawcy instalacji fotowoltaicznej. Jeśli zależy nam na tym, by cała instalacja pracowała bez zarzutu i była w 100% bezpieczna zarówno dla budynku, jak i domowników, nie należy korzystać z usług niedoświadczonych ekip. Jak to zweryfikować?

Najlepiej będzie sprawdzić, czy wykonawca posiada certyfikat instalatorów odnawialnych źródeł energii. Jego zdobycie wymaga zdania egzaminu, co jest potwierdzeniem posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu montażu instalacji fotowoltaicznych. Warto również zapoznać się z wcześniejszymi inwestycjami zrealizowanymi przez daną firmę.

Wybór systemu renomowanego producenta

Oszczędzanie na elementach instalacji fotowoltaicznej może się bardzo źle skończyć. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z zaawansowaną technologią, która ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz realny poziom oszczędności z tytułu eksploatacji systemu. Nikt oczywiście nie mówi o konieczności sięgania po rozwiązania z najwyższej półki – nie można jednak oszczędzać aż do przesady.

Przed podpisaniem umowy z instalatorem poproś o specyfikację materiałów, z których ma zamiar korzystać. Od ich jakości zależy oczywiście cena instalacji – jeśli więc oferta jest podejrzanie niska, możesz mieć pewność, że firma zaproponuje urządzania z niskiej półki (w tym ogniwa i inwerter).

Stosowanie się do podstawowych zasad eksploatacyjnych

Każda, nawet najlepsza instalacja fotowoltaiczna, wymaga regularnego serwisowania. To zadanie najlepiej jest powierzyć wykonawcy lub poleconej przez niego firmie działającej w okolicy. Serwis powinien być przeprowadzany raz w roku.

Specjaliści sprawdzą wszystkie elementy instalacji, ewentualnie oczyszczą panele, dzięki czemu zachowają one maksymalną wydajność. Koszt serwisu jest niewielki, a jego poniesienie daje gwarancję bezpiecznej eksploatacji instalacji.

Dobrze zaprojektowana, wykonana i serwisowana instalacja fotowoltaiczna nie będzie sprawiać żadnych problemów i to przez długie lata. Wystarczy wspomnieć, że na świecie są systemy pracujące nieprzerwanie od ponad 20 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.