Jak zwiększyć autokonsumpcję prądu z instalacji fotowoltaicznej?

Antoni Kwapisz
27.07.2022

Autokonsumpcja to termin dobrze znany wszystkim posiadaczom instalacji fotowoltaicznych przyłączonych do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku. W ich przypadku wszystkie nadwyżki energii są oddawane do sieci, a odzyskuje się tylko 80% (reszta to forma opłaty za magazynowanie energii). Nie jest to rozwiązanie szczególnie korzystne, dlatego wielu prosumentów dąży do tego, aby zużywać jak najwięcej energii na bieżąco. Kilka wskazówek umożliwiających zwiększenie autokonsumpcji znajdziesz w naszym poradniku.

„Naucz się” swojej instalacji PV

To podstawa, ponieważ dzięki temu będziesz w stanie efektywniej wykorzystywać produkowaną energię. Taka nauka wymaga czasu, obserwacji i wyciągania wniosków, natomiast warto się temu poświęcić, przynajmniej w pierwszych tygodniach posiadania instalacji. Pozwoli Ci to np. sensownie zaplanować okresy pracy poszczególnych urządzeń podłączonych do sieci, aby zużywały nadwyżki energii na bieżąco.

Zainwestuj w energochłonne urządzenia, które podniosą komfort mieszkania

Wielu właścicieli instalacji PV obserwuje, jak bezpowrotnie traci nadwyżki wyprodukowanej energii. Jednocześnie te same osoby nie decydują się na montaż np. klimatyzacji, ponieważ… zużywa za dużo prądu. To absurd.

Jeśli masz potrzeby związane z komfortem, jak na przykład wspomniana klimatyzacja czy elektryczna suszarka do ubrań, to realizuj je, aby przy okazji zwiększyć autokonsumpcję i nie oddawać energii za darmo zakładowi energetycznemu.

Rozważ zwiększenie udziału energii elektrycznej w produkcji ciepła

Chodzi o to, aby przynajmniej policzyć, czy opłaca się częściowo przejść na ogrzewanie elektryczne lub elektryczne podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli np. Twój dom jest ogrzewany gazem, który bardzo zdrożał, a jednocześnie masz duże nadwyżki energii elektrycznej, to rozsądne wydaje się być właśnie zwiększenie udziału prądu w produkcji ciepła na potrzeby domowników.

Zmiana domowych nawyków

Mając instalację PV warto zmienić kilka nawyków w celu zwiększenia autokonsumpcji. Dobrym przykładem może być zrezygnowanie z prania i suszenia ubrań w suszarce elektrycznej wieczorami – o wiele bardziej opłaca się uruchamiać oba urządzenia w środku dnia, gdy produkcja energii jest największa (można zaprogramować opóźniony start).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.