Jak zabezpieczyć instalację fotowoltaiczną przed ptakami?

Maciej Piwowski
01.09.2021

Ptaki są sporym problemem dla posiadaczy domowych instalacji fotowoltaicznych. Chodzi już nie tylko o odchody, które znacząco obniżają sprawność modułów, ale też o gniazda i uszkodzenia mechaniczne, realnie zagrażające np. okablowaniu. Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować negatywny wpływ ptactwa na pracę instalacji fotowoltaicznej. Kilka pomysłów znajdziesz w naszym poradniku.

Sztuczne ptaki

Ten sposób może się wydawać mało skuteczny, natomiast w praktyce świetnie się sprawdza. Na dobry początek warto porozwieszać w okolicy instalacji sztuczne ptaki drapieżne (np. kruki czy sowy), które będą odstraszać osobniki chętnie budujące gniazda pod modułami fotowoltaicznymi – jak gołębie.

Siatka

Na rynku można już znaleźć specjalne siatki mocowane bezpośrednio do paneli, które uniemożliwiają ptactwu zakładanie gniazd pod modułami oraz siadanie na ich rantach. Takie siatki w niewielkim stopniu obniżają sprawność instalacji, zapewniają również niezbędną wymianę powietrza, dlatego nie mają wpływu na podwyższenie awaryjności modułów. Warto rozważyć to rozwiązanie.

Kolce

Wielu uzna, że jest to sposób barbarzyński, ale kolce wcale nie muszą być metalowe – można zastosować takie z tworzywa sztucznego, które nie zrobią ptakom krzywdy, natomiast uniemożliwią im siadanie na elementach instalacji. Można również pomyśleć o zamontowaniu tzw. wróblówek bezpośrednio pod modułami, dzięki czemu ptactwo nie będzie w stanie zakładać pod nimi gniazd.

Pozbycie się anteny

Jeśli w pobliżu instalacji fotowoltaicznej znajduje się maszt antenowy, np. przytwierdzony do komina, to nic dziwnego, że moduły są bez przerwy zapaskudzone. Ptaki uwielbiają przesiadywać na antenach, dlatego regularnie gromadzą się w bezpośrednim otoczeniu modułów i siłą rzeczy zostawiają na nich swoje odchody.

Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale także powodują obniżenie sprawności instalacji, a w skrajnym przypadku mogą nawet uszkodzić powierzchnię modułów (powstają trudne do usunięcia wżery).

Zabezpiecz miejsca, w których ptaki regularnie gniazdują

Najczęściej są to wszelkie szpary w pokryciu dachowym oraz odsłonięte przestrzenie pod połaciami. Warto więc pomyśleć o wykonaniu solidnej podbitki oraz deski czołowej wykończonej blachą/struktonitem, co uniemożliwi ptakom budowanie gniazd i tym samym zniechęci je do odwiedzania okolic domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.