Jak z głową wykorzystać nadwyżki energii z instalacji fotowoltaicznej?

Mateusz Nowak
03.01.2023

Właściciele mikroinstalacji, którzy zainwestowali w to rozwiązanie przed 1 kwietnia 2022 roku, są prosumentami i korzystają z tzw. net meteringu. Polega to na tym, że nadwyżki niewykorzystanej na bieżąco energii są oddawane do sieci i w niej przechowywane, z czego prosument odzyskuje 80%. Powszechnie uważa się, że jest to korzystniejsza opcja w porównaniu z obecnie stosowanym net billingiem. Trzeba natomiast pamiętać, że mamy tylko rok na wykorzystanie nadwyżek wprowadzony do sieci zakładu energetycznego. Trzeba się więc pospieszyć. Jak to zrobić z głową? Oto kilka podpowiedzi.

Zachowaj nadwyżki na okres zimowy

Każdy prosument powinien tak zarządzać nadwyżkami energii, aby mieć co wykorzystać w okresie od listopada do marca. Wówczas instalacja fotowoltaiczna działa dużo gorzej i nie produkuje tyle prądu, aby zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego. Dlatego rozsądnie jest ograniczyć zużycie energii pod koniec lata, dzięki czemu w sieci zostanie spora nadwyżka do wykorzystania zimą.

Podgrzewanie ciepłej wody energią elektryczną

Jeśli masz naprawdę duże nadwyżki prądu i nie chcesz oddawać go za darmo, to rozważ podgrzewanie ciepłej wody użytkowej przy pomocy grzałki czy bojlera elektrycznego. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy na gazie czy innym paliwie zasilającym kocioł centralnego ogrzewania.

Dogrzewanie pomieszczeń prądem w okresach przejściowych

Prosumenci mający bardzo duże nadwyżki prądu i brak pomysłu na ich wykorzystanie, powinni rozważyć zainwestowanie w energochłonne źródła ciepła na okresy przejściowe.

Świetnie sprawdzi się tutaj na przykład klimatyzacja z funkcją grzania, z której śmiało można korzystać od września do listopada i od marca do maja, oszczędzając tym samym na podstawowych paliwach grzewczych i sensownie wykorzystując nadwyżki energii elektrycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie