Instalacje fotowoltaiczne wciąż są w Polsce mało popularne, głównie z uwagi na wysokie koszty montażu. To się jednak powoli zmienia, a rosnąca konkurencja oraz dostęp do produktów z Chin sprawiają, że fotowoltaika staje się czymś dostępnym na kieszeń przeciętnego przedstawiciela klasy średniej. Wiele osób, które byłoby stać na taki wydatek, ma natomiast dylemat związany z opłacalnością posiadania instalacji. Pojawiają się pytania o to, czy nie mamy do czynienia z przerostem formy nad treścią? Czy wytworzoną energię rzeczywiście uda się w pełni wykorzystać? To trudne zagadnienie, często oparte wyłącznie na teoretycznych wyliczeniach. My podpowiadamy 3 najlepsze sposoby na wykorzystanie energii wytworzonej przez ogniwa fotowoltaiczne.
Ten rodzaj ogrzewania jest w Polsce na szarym końcu pod względem popularności, ponieważ inwestorzy obawiają się bardzo wysokich kosztów eksploatacji. Jednak połączenie ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną daje znakomite efekty – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i praktycznym. Ogrzewanie jest całkowicie bezobsługowe, zawiaduje nim automatyka, a koszty pozostają na bardzo niskim poziomie.
Istnieje kilka sposobów na stworzenie systemu efektywnego i taniego ogrzewania elektrycznego. W przypadku instalacji fotowoltaicznej świetnie sprawdzi się kocioł akumulacyjny, który będzie gromadzić nadmiar wytworzonej energii elektrycznej i oddawać ją wtedy, gdy ogniwa są zasłonięte (nocą). Oczywiście energia może być także przekazywana do sieci, a następnie pobierana bez opłat w momencie wzrostu zapotrzebowania.
Pamiętaj
Połączenie instalacji fotowoltaicznej z ogrzewaniem elektrycznym to najtańsza i najwygodniejsza w eksploatacji forma zapewnienia ciepła w domu.
Największym problemem właścicieli instalacji fotowoltaicznej jest wykorzystanie energii elektrycznej latem, gdy ogniwa produkują jej najwięcej, a w związku z brakiem ogrzewania nie ma fizycznej możliwości jej całkowitego wykorzystania. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest domowa klimatyzacja.
Klimatyzator ma ogromne zapotrzebowanie na energię. Dostarczając ją z instalacji fotowoltaicznej można cieszyć się praktycznie darmowym chłodem w czasie upałów. To znacznie zwiększa komfort mieszkania, bez narażania domowników na wysokie koszty.
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami zakład energetyczny ma obowiązek odkupić prąd od właściciela instalacji fotowoltaicznej, o ile jej moc nie przekracza mocy przyłączeniowej. W praktyce oznacza to, że prywatny inwestor może zarabiać na energii – oczywiście o ile nie spożytkuje jej w całości. Ustawa gwarantuje stałą stawkę odkupu za kilowatogodzinę – po spełnieniu szeregu kryteriów inwestor staje się więc producentem prądu.
W praktyce najlepiej jest jednak zaprojektować instalację w taki sposób, aby móc w ogromnej większości spożytkować wytworzoną energię na cele własne budynku. Jest to najmniej skomplikowane, a także najtańsze, ponieważ dobrze dobrana instalacja pozwala znacznie ograniczyć koszt jej budowy.