Jak obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Maciej Piwowski
21.02.2022

Przeciętna cena instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego waha się w przedziale od 25 do 35 tysięcy złotych. To spora kwota, na której wydanie nie może sobie pozwolić każde gospodarstwo domowe. Wielu inwestorów od dłuższego czasu gromadziło oszczędności z myślą właśnie o instalacji PV, jednak gdy przychodzi do wyceny, to może się okazać, że posiadana kwota jest zbyt mała. Istnieją natomiast sposoby na to, aby obniżyć koszt instalacji fotowoltaicznej. Najlepsze z nich zdradzamy w naszym poradniku.

Idealne dopasowanie instalacji do potrzeb gospodarstwa domowego

Częstym błędem, który powoduje niepotrzebne zwiększenie kosztu instalacji, jest jej przewymiarowanie. Wiele firm niestety – pisząc wprost – naciąga swoich klientów na zbyt duże instalacje, wmawiając im, że w ten sposób zabezpieczą się na wypadek zwiększenia zużycia energii. Nie warto w to wierzyć.

Prawidłowo dobrana instalacja to taka, która zaspokaja AKTUALNE zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego. Kupując za dużą instalację inwestujemy w coś, czego nie potrzebujemy i tym samym wydłużamy okres zwrotu z inwestycji.

Rezygnacja z podzespołów high-end

Pewnie, że idealnie byłoby kupić instalację fotowoltaiczną zbudowaną z najlepszych podzespołów, czyli modułów PV oraz falownika. Problem w tym, że to kosztuje – i to niemało. Różnica cenowa między modułami podobnej mocy, z których jedne pochodzą od renomowanej firmy, a drugie po prostu z Chin, to nawet 40 proc.

Nie trzeba się wcale bać tańszych podzespołów, które są produktami dobrej jakości, objętymi wieloletnią gwarancją. Tutaj radzimy też kierować się rekomendacją zaufanej firmy monterskiej, która podpowie wybór modułów i falownika o dobrym stosunku ceny do wydajności i trwałości.

Optymalizacja montażu modułów PV

To właśnie sposób montażu ma duży wpływ na ostateczny koszt instalacji. Najtańszym rozwiązaniem jest zamontowanie modułów fotowoltaicznych na jednej połaci dachu. Jest to znacznie korzystniejsze finansowo w porównaniu z montażem na gruncie czy na dachu płaskim. Warto więc wspólnie z wykonawcą „pokombinować” tak, aby montaż mógł być maksymalnie uproszczony i tym samym tańszy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie