Jak jest żywotność instalacji fotowoltaicznej?

Maciej Piwowski
27.02.2017

To pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który bierze pod uwagę możliwość montażu własnej instalacji do wytwarzania prądu z energii słonecznej. Na temat trwałości instalacji fotowoltaicznych krążą legendy, z których większość nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Panele fotowoltaiczne – najbardziej wytrzymały element instalacji

Choć to właśnie im przypisuje się największą podatność na awarie, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe, o czym świadczy standardowa. 10-letnia gwarancja. Pisząc najprościej: w panelach nie ma się co zepsuć. Nie ma w nich wielu elementów ruchomych, brakuje zaawansowanej elektroniki. Przeglądy są łatwe i mają na celu wykrycie głównie ewentualnych usterek mechanicznych.

Ciekawostka

Na świecie wciąż pracują panele montowane w latach 70. i 80.

Wiele kontrowersji budzi kwestia wytrzymałości mechanicznej paneli na warunki atmosferyczne, w tym silny wiatr, ulewny deszcz, grad i śnieg. Oczywiście panele przed wprowadzeniem na rynek są testowane pod tym kątem. Symulowane są skrajne warunki, jak np. opad gradu o średnicy 2,5 centymetra. Dobrej klasy panele wytrzymują także nacisk śniegu na poziomie 500 kilogramów na metr kwadratowy.

Inwerter i inne elementy

Inwerter, który zamienia prąd wytworzony przez panele w energię krążącą w domowej instalacji, jest najważniejszym elementem całego systemu. Ponieważ jest to urządzenie wyposażone w zaawansowaną elektronikę, jego żywotność jest dość ograniczona i w głównej mierze zależy od prawidłowej konserwacji.

Producenci najczęściej udzielają 5-6-letniej gwarancji na inwertery (falowniki). Serwisowane urządzenie wysokiej klasy może jednak służyć znacznie dłużej i być eksploatowane przez cały okres żywotności instalacji.

Co ze sprawnością?

Jest to kluczowe pojęcie dla inwestorów, którzy mają świadomość, że instalacja fotowoltaiczna „spłaca się” latami. Dlatego panele są projektowane w taki sposób, aby utrata ich sprawności była minimalna. W praktyce wynosi ona do 0,5% rocznie. 30-letnie panele nadal powinny więc pracować ze sprawnością na poziomie ponad 80%, co jest świetnym wynikiem, niedostępnym dla większości otaczających nas urządzeń.

Podsumowując: instalacje fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe, o czym świadczą długie okresy gwarancyjne. Póki co na rynku dominują renomowani producenci, stąd wysokie ceny, ale też idąca za nimi jakość. Pamiętajmy, że jest to inwestycja z bardzo długim okresem zwrotu, dlatego nie ma sensu oszczędzać na komponentach systemu.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie