Fotowoltaika - jak to działa?

Maciej Piwowski
19.08.2020

Odnawialne źródła energii (OZE) są coraz bardziej popularnym systemem wykorzystywania naturalnych zasobów Ziemi, które w przeciwieństwie do nieodnawialnych źródeł energii są niewyczerpalne. Do jednych z takich źródeł należy promieniowanie słoneczne, które wykorzystywane jest przez instalacje fotowoltaiczne do wytwarzania prądu.

Fotowoltaika – czym jest?

Instalacje fotowoltaiczne zbudowane są z paneli fotowoltaicznych łączonych w moduły, których zadaniem jest wytworzenie energii elektrycznej z padających na nie promieni słonecznych. Tworzenie własnej energii elektrycznej jest możliwe dzięki panelom woltaicznym, które zbudowane są z półprzewodnika – najczęściej krzemu, dzięki któremu zjawisko fotoemisji zachodzi szybko. Dzięki zjawisku fotowoltaicznemu wytwarzany jest prąd stały, a dzięki falownikowi, przechodzi on w prąd zmienny, dostosowany do naszych gniazdek. Producent paneli fotowoltaicznych dba o to, by panele służyły długie lata i zabezpiecza je przed utratą mocy oraz uszkodzeniami, dając jednocześnie długoletnią gwarancję na swój produkt.

Zalety fotowoltaiki

Niewątpliwą korzyścią jest oszczędność. Prąd ze słońca jest darmowy, produkowany na własne potrzeby pozwala uniezależnić się od dostawcy prądu i jego cen. Dodatkowo urządzenia fotowoltaiczne nie wytwarzają szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery, a także są one ciche, co pozytywnie wpływa na środowisko. Początkowy koszt instalacji fotowoltaiki jest duży, jednak zwraca się on po kilku latach. Istnieją także programy dofinansowania instalacji fotowoltaicznych.

Na temat instalacji fotowoltaicznych opinie krążą zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pozytywne oparte są głównie o zalety z posiadania własnej, małej elektrowni. Negatywne oparte są w większości na mitach i braku wiedzy.

Mity na temat fotowoltaiki

Panele woltaiczne opinie mają różne, jednak mity wpływają negatywnie na postrzeganie tego rozwiązania. Do najczęstszych należy przekonanie, że panele fotowoltaiczne nie działają, gdy jest pochmurno lub podczas zimy. Jest to nieprawda, ponieważ panele fotowoltaiczne działają cały dzień bardziej lub mniej efektywnie w zależności od nasłonecznienia. W pochmurne dni promienie słoneczne i tak docierają do Ziemi, jednak z mniejszą intensywnością.  Jedynie nocą fotowoltaika nie działa. Jeszcze jednym atutem fotowoltaiki jest możliwość odbioru nadwyżki prądu, jeśli system jest przyłączony do dostawcy energii. Kolejnym często powtarzanym mitem jest to, że panele fotowoltaiczne są drogie w utrzymaniu. Na szczęście nie jest to prawdą, konserwacja paneli fotowoltaicznych opiera się głównie na ich czyszczeniu raz lub dwa razy w roku, by zapiec zmniejszeniu efektywności wytwarzanej energii. Panele fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych części, więc są bardzo mało awaryjne.

Instalacja fotowoltaiki

Najlepszym miejscem w Polsce na fotowoltaikę jest południowa część kraju, nic więc dziwnego, że panele fotowoltaiczne w Małopolsce to coś często spotykanego, sprawa nie ma się inaczej także w przypadku fotowoltaiki na Śląsku. Dużo firm montujących panele fotowoltaiczne mają swoje siedziby właśnie w tych okolicach. Jedną z ciekawszych firm instalujących panele fotowoltaiczne jest Solgen (https://solgen.pl), który zajmuje się fotowoltaiką w Krakowie, Zabrzu, Łodzi i Wrocławiu oraz okolicach. Dobra firma od fotowoltaiki to gwarancja niezawodności i najlepszej efektywności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. W centralnej Polsce instalacje fotowoltaiczne w Łodzi zyskują coraz większą popularność i coraz częściej można spotkać panele fotowoltaiczne na ulicach i dachach domów.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie