Fotowoltaika - jak działa i dlaczego warto z niej skorzystać?

Mariusz Siwko
14.03.2020

Zapasy dotychczas wykorzystywanych źródeł energii elektrycznej wyczerpują się w zaskakująco szybkim tempie. Niestety, ale postęp technologiczny oraz codzienność wymagają ciągłego zużywania prądu. Doskonałą i jednocześnie coraz popularniejszą alternatywę dla tradycyjnych źródeł stanowi fotowoltaika. Jak właściwie działają więc instalacje fotowoltaiczne i dlaczego warto z nich skorzystać?

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to proces, który polega na efektywnym wytwarzaniu energii elektrycznej bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Z roku na rok z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej gospodarstw, a słońce jest obecnie trzecim na świecie najczęściej wybieranym źródłem energii odnawialnej. Tego typu prądem można zasilać zarówno mniejsze urządzenia przenośne takie jak lampki, ładowarki czy zegarki, jak i stosować go do skutecznego ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody. 
Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, które montuje się na dachach domów, firm lub przedsiębiorstw. Wytwarzane są one z krzemu, który jest w pełni bezpieczny dla środowiska. To właśnie panele fotowoltaiczne odpowiednio przekształcają prąd stały na zmienny, który znajduje się w gniazdkach domowych. Dodatkowo całą instalację należy zabezpieczyć przeciwnapięciowo, aby nie dochodziło do wyładowań elektrycznych bądź przepięć. 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest dosyć prosta. Zakładana ona bowiem, że minimalna jednostka światła nazywana fotonem pada bezpośrednio na wcześniej zamontowane już panele słoneczne. Dzięki temu krzem, który pochłania foton wprawia w ruch elektrony odpowiedzialne za produkcję energii elektrycznej. Poprzez specjalny system połączeń elektrony te wraz z elektronami wytwarzającymi energię w sieci przekształcają energię słoneczną na prąd zmienny. Wyższe napięcie energii słonecznej sprawia, że wypiera ona prąd sieciowy, którego nadwyżka trafia odpowiednio do sieci i jednocześnie zaczyna się bilansować. 
Cała instalacja fotowoltaiczna wymaga stałego i jak największego dostępu do promieni słonecznych. Panele słoneczne montuje się więc głownie na dachach albo gruntach zlokalizowanych od strony południowej. Umieszczając je na gruntach czy ogrodzeniach trzeba też pamięć o użyciu wysięgników, które należy montować na wysokościach od 1,5 m do 2,5 m.

Redukcja kosztów a fotowoltaika

Inwestując w odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych można wytworzyć wystarczającą dla danego gospodarstwa lub firmy dawkę energii elektrycznej. Warto też zauważyć, że takie rozwiązanie pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za prąd. Osoby, które zdecydują się na panele słoneczne stają się automatycznie niezależne od dostawców energii elektrycznej nawet w obliczu ciągle zwiększających się opłat za prąd. Dodatkowo, obecnie można się starać o różnego rodzaju dotacje na zakup instalacji fotowoltaicznej. 
Koszty, które muszą potem ponieść właściciele fotowoltaiki dotyczą przede wszystkim ilości wygenerowanego prądu. Takie panele słonecznie nie wymagają bowiem częstych napraw czy wymian poszczególnych elementów jak chociażby w przypadku wiatrowych generatorów. Instalacja fotowoltaiczna może efektywnie pracować nawet przez dwadzieścia pięć lat, a cała inwestycja zaczyna zwracać się już po kilku latach. 

Dotacja "Mój prąd"

Program "Mój prąd" to propozycja przygotowana przez Ministerstwo Środowiska i Energii. Od 23 lipca 2019 wszystkie osoby, które zdecydują się zainstalować na dachach swoich domów panele słoneczne mogą liczyć na dodatkową dotację nieprzekraczającą pięciu tysięcy złotych. Należy jednak przy tym pamiętać, że takie wsparcie dotyczy wyłącznie instalacji fotowoltaicznych o mocy w przedziale od 2 kW do 10 kW, których nie powinno się mylić z kolektorami słonecznymi.
 Z tego projektu mogą korzystać tylko osoby fizyczne. Dotacja nie dotyczy więc firm czy przedsiębiorstw. Fundusze otrzymane z programu "Mój prąd" można przeznaczyć zarówno na same panele słoneczne, jak również na inne elementy instalacji, w tym inwertery, urządzenia do montażu czy kable. Dotacja obejmuje także samą robociznę. 

Fotowoltaika - dlaczego warto skorzystać?

Promienie słoneczne dostępne są praktycznie w każdych warunkach środowiskowych. Oprócz inwestycji w samą instalację nie trzeba więc dodatkowo martwić się o to, że ze względu na położenie gospodarstwa czy firmy panele mogą nie zadziałać poprawnie. Oczywiście nie można też zapomnieć o kwestiach finansowych, gdzie po czasie można korzystać z bardzo taniej lub nawet całkowicie bezpłatnej energii elektrycznej.
W przeciwieństwie do innych wyczerpalnych zasobów ziemi z promieni słonecznych można korzystać praktycznie zawsze. Zapasy węgla czy ropy z każdym rokiem będą drastycznie się kurczyć, a co za tym idzie dostawcy zaczną znacząco podwyższać opłaty za prąd. Ponadto, panele fotowoltaiczne nie wytwarzają dymu, więc nie zanieczyszczają środowiska. Nie wydają żadnych irytujących dźwięków, ani nie zajmują dużo miejsca. Cały system instalacji fotowoltaiki jest zaś całkowicie bezobsługowy, dlatego nie wymaga żadnej dodatkowej ingerencji człowieka. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie