Fotowoltaika - ile możesz zyskać i jak ubiegać się o dofinansowanie?

Krzysztof Jagielski
31.10.2019

Trend ekologicznego stylu życia w połączeniu z uwrażliwieniem na problemy klimatyczne coraz częściej znajduje wydźwięk w promowaniu odnawialnych źródeł energii. Jednym z przejawów takiego stanu rzeczy jest dofinansowywanie inwestycji związanych z panelami słonecznymi i pozyskiwanie energii solarnej. Szczególną gratką są programy skierowane do rolników dysponujących nieużytkami, którzy chcieliby wykorzystać posiadany przez siebie grunt. Na jakie wsparcie może liczyć przedsiębiorca, który decyduje się na zainwestowanie w fotowoltaikę?

Jakie środki wyłoży Unia Europejska?

Pierwotna inicjatywa wychodziła właśnie od Unii Europejskiej, która - już od przeszło 10 lat - przeznacza środki finansowe na wsparcie odnawialnych źródeł energii. Już dziś wiadomo, że finanse przeznaczone na promowanie i inwestowanie w "zieloną energię" sięgnie kwoty blisko 35 miliardów Euro, a ogół nakładów na cele proekologiczne ma stanowić 25% budżetu unijnego, czyli do 300 miliardów Euro. Ogół programów możemy podzielić na pożyczki bezzwrotne, których kryteria są dość restrykcyjne oraz na pożyczki zwrotne, których kryteria są nieco łagodniejsze, a oprocentowanie o wiele korzystniejsze niż w banku. Warto skontaktować się z doradcami finansowymi specjalizującymi się w dotacjach unijnych, by sprawdzić dostępność środków i aktualną ofertę - fotowoltaika dofinansowania

Programy i wsparcie od rządu

"Polski rolnik jest przedsiębiorczy, dlatego chcemy umożliwić rozwój i środki na inwestycje w odnawialne źródła energii. Stawiamy na niewielkie gospodarstwa rolne, z areałem do 1 hektara, którzy obecnie nie widzą dla siebie korzystnej perspektywy. Chcemy im pokazać, że inwestycja w fotowoltaikę każdemu się opłaci - przedsiębiorcy, sektorowi energetycznemu, konsumentom i środowisku naturalnemu." - zapowiadał Jacek Protasiewicz, jedna z prominentnych postaci PSL. Słowa te nie wydają się być rzucone na wiatr, gdy spojrzymy w ofertę finansowania szeroko pojmowanej ekologicznej energetyki przygotowaną przez rząd Rzeczypospolitej Polski. Szczególnie interesujące są dwa programy, które właśnie znajdują swoje zastosowanie: ulga termomodernizacyjna oraz program "Mój prąd".

Ulga termomodernizacyjna

Pierwszy z programów jest niezwykle atrakcyjną kwestią dla osób, które decydują się na ocieplenie swojego domu lub modernizację systemów grzewczych. Ulga termomodernizacyjna będzie przysługiwać podatnikom rozliczającym się deklaracją PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-28. Rozumiana jest ona jako odliczenie od dochodu wydatków związanych z dociepleniem domów jednorodzinnych. W skład tych wydatków mogą wchodzić zarówno zakupione usługi, jak również towary czy maszyny. Zwrot środków jest proporcjonalny, co oznacza, że taką kwotę, jaką wykażemy i udowodnimy przed fiskusem, taką też otrzymamy w ciągu kilku miesięcy. Jedynym warunkiem jest ukończenie inwestycji do 31. 12. 2022 roku, czyli do 3 lat od rozpoczęcia przedsięwzięcia.

Program "Mój Prąd"

Drugi program kierowany jest do gospodarstw domowych, które decydują się na krok w kierunku paneli fotowoltaicznych. Rząd oferuje dofinansowanie instalacji solarnych w wysokości 50% poniesionych wydatków do kwoty łącznej 5000 PLN. Wnioski mogą składać gospodarstwa domowe, których instalacje mieszczą się w widełkach od 2 do 10 kW mocy zainstalowanej. Zwrot obejmuje nakłady poniesione na instalacje PV wraz z niezbędnym osprzętem, a koszty kwalifikowane są od 23. 07. 2019, przy czym datą poniesienia wydatku jest dzień opłacenia, a nie wystawienia faktury. Beneficjentami mogą być osoby fizyczne wskazane w umowie przyłączeniowej - nie trzeba zakładać działalności gospodarczej. Na całe przedsięwzięcie przeznaczono budżet około miliarda złotych.

Oba programy są niezwykle ciekawą propozycją dla gospodarstw domowych, szczególnie tych, których właściciele od jakiegoś czasu myśleli o remoncie termicznym lub założeniem paneli solarnych. Należy wspomnieć, iż oba programy wzajemnie się nie wykluczają - możemy przeprowadzić termomodernizację naszego domu jednorodzinnego i jednocześnie zainwestować w panele fotowoltaiczne. Przy rozsądnym zagospodarowaniu środków, należytej staranności w kwalifikacji kosztów i odrobinie znajomości specyfiki obu programów, możemy przeprowadzić gruntowne remonty za mniej niż 5000 PLN. Osoby szczególnie zainteresowane tymi programami odsyłamy na strony rządowe - Ministerstwa Cyfryzacji oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie