Fotowoltaika - do czego służy falownik

Jerzy Biernacki
21.08.2020

Coraz popularniejsze jest instalowanie paneli fotowoltaicznych na dachach domów, dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel uzyskuje niezależność energetyczną, posiada swoją własną elektrownię, z której czerpie prąd. Jednak by było to możliwe należy zamienić prąd stały, wytwarzany przez fotowoltaikę na prąd przemienny, jaki płynie w naszych gniazdkach. Jak to zrobić?

Falownik fotowoltaiczny

Inaczej nazywany inwerterem jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej, bez którego nie bylibyśmy w stanie używać wytworzonej przez fotowoltaikę energii elektrycznej. To dzięki temu urządzeniu prąd stały, wytwarzany przez moduły fotowoltaiczne, zamieniany jest na prąd przemienny, który płynie w każdym gniazdku. W zaawansowanych systemach stosuje się mikroinwertery umieszczane pod panelami fotowoltaicznymi.

Falownik fotowoltaiczny oddaje także nadmiar wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego, z którego w momencie niedoboru prądu można pobrać wyprodukowaną wcześniej energię bez konieczności jej składowania u siebie, co wiąże się z dodatkowymi, nie małymi kosztami zakupu niezbędnego wyposażenia do tego celu.

Budowa inwertera

Każdy inwerter składa się z następujących elementów:

  • Układ mostkowy tranzystorowy – tzw. mostek kluczy, który jest odpowiedzialny za zmianę prądu stałego na prąd przemienny o określonej częstotliwości i napięciu.
  • Układ wejściowy – układy śledzenia MPPT (Maximum Power Point Tracking), dzięki któremu wykorzystuje się o 20% więcej energii, niż przy użyciu falowników bez układu MPPT. Maksymalny punkt mocy  (MPP – Maximum Power Point) zmienia się w zależności od nasłonecznienia i temperatury. Dzięki możliwości śledzenia zmian tego punktu falownik dostosowuje się do wartości wytwarzanego prądu stałego, czego rezultatem jest przetwarzanie większej ilości energii.
  • Układ wejściowy – prócz układów śledzenia MPPT, układ wejściowy wyposażony może być w bezpieczniki, ograniczniki przepięć oraz rozłączniki.
  • Układ wyjściowy – dostarcza prąd stabilny, o wysokiej jakości. Zbudowany jest głównie z dławików, które pełnią rolę filtru przeciwzakłóceniowego. Dławiki zapobiegać mają nagłym zmianom natężenia oraz służą ograniczeniu prądu przemiennego bez utraty mocy. Dławiki zabezpieczają kable, a także urządzenia zasilane przez wytworzony prąd.

Układy montowane są na płytkach drukowanych PCB. Do wytwarzania elektrycznego serca falownika stosuje się wysokiej jakości komponenty, by zapewnić jak najlepsze wyniki pracy urządzenia. Producent elektroniki np. https://printor.pl zawsze powinien dbać o jakość wytwarzanych przez siebie produktów, dzięki czemu użytkownik ma pewność, że produkt będzie działał niezawodnie i efektywnie.

Rodzaje falowników

Wyróżnia się trzy rodzaje inwerterów:

  1. Off-grid – pracują niezależnie od sieci energetycznej, a ich budowa została przystosowana do współpracy z akumulatorami w instalacjach wyspowych, czyli takich, które nie są podłączone do sieci energetycznej.
  2. On-grid – przystosowany do pracy z siecią energetyczną. Jeśli napięcie z sieci zewnętrznej zaniknie, falownik automatycznie się wyłącza. Budowa takiego falownika nie pozwala na działanie z akumulatorami.
  3. Hybrydowe – najbardziej wydajne, ale jednocześnie najdroższe rozwiązanie. Nadmiar wytworzonej energii jest składowany w akumulatorach i pobierany z nich w momencie, gdy zapotrzebowanie na prąd wzrasta. Przy bardzo dużym zapotrzebowaniu na prąd istnieje możliwość dodatkowego poboru energii z sieci energetycznej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie