Fotowoltaika dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego

Marek Szydełko
15.03.2021

Fotowoltaika dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego

Panele słoneczne najczęściej znajdują swoje miejsce na dachach domów czy budynków gospodarczych, gdzie ich zadaniem jest zaopatrzenie w energię elektryczną całego gospodarstwa domowego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że nie tylko w domach jednorodzinnych można czerpać ogromne korzyści z fotowoltaiki. Coraz więcej firm przygotowuje dedykowane oferty dla przedsiębiorców czy rolników, którzy również mogą wykorzystywać energię słoneczną do zasilania maszyn i wielu niezbędnych sprzętów. Czym różni się instalacja dedykowana dla domu od tych komercyjnych? I czy daje takie same korzyści?

Korzyści dla domu

Montaż fotowoltaiki na dachu budynku jednorodzinnego ma na celu pozyskanie odpowiedniej ilości energii, która będzie odpowiadała potrzebom mieszkańców. Zasilanie sprzętów agd, pompy ciepła czy wszelkiego rodzaju elektroniki wymaga sporych ilości prądu. Panele słoneczne są rozwiązaniem problemu związanego z rachunkami, jednak aby uzyskać oczekiwany efekt należy zatrudnić prawdziwych fachowców, którzy zaprojektują całą instalację. Jedynie solary o wystarczającej mocy w połączeniu z dopasowanym konwerterem prądu zapewniają stały dopływ energii. Lepiej jednorazowo zainwestować w większą instalację, decydując się na panele o większej mocy i trwałości, niż każdego roku podczas pochmurnych dni czerpać dodatkowo prąd z sieci i opłacać rachunki. Tak więc największą korzyścią dla domu jest spełnienie 100% zapotrzebowania energetycznego przez panele, co całkowicie likwiduje płatności rachunków za prąd.

Korzyści dla firmy

Mało kto zdaje sobie sprawę, że także duże przedsiębiorstwa sięgają po panele słoneczne. Montowane są na dachach hal produkcyjnych bądź firm informatycznych, których zapotrzebowanie na energię jest naprawdę duże. Profesjonalny sprzęt pracujący niemal 24 godziny na dobę pobiera tak dużą ilość prądu, że instalacja fotowoltaiczna zwróci się zaledwie w ciągu kilku lat. Dla firm znacznie lepszą inwestycją jest montaż paneli słonecznych, które nie tylko dostarczą im odpowiednią ilość energii elektrycznej, ale również wpłyną na budowanie pozytywnego PR-u. Przedsiębiorstwo wspierające rozwój OZE w naszym kraju będzie zupełnie inaczej postrzegane na rynku pracy.

Korzyści dla rolnictwa

Gospodarstwa rolne również mogą czerpać korzyści z fotowoltaiki.  Inwestycja w panele słoneczne gwarantuje przede wszystkim możliwość ciągłego rozwoju przy maksymalnym ograniczeniu kosztów, związanych z energią pobieraną przez różnorodne maszyny. Automatyzacja wkracza już na każdy rynek, nic więc dziwnego, że i rolnicy pragną jak najbardziej rozbudować swoje gospodarstwa i wyposażyć je w urządzenia, które wyręczą ich w pracy. Jednak to nie wszystko, dla rolników duże znaczenie mają także ulgi podatkowe, pozwalające na odliczenie inwestycji podczas składania zeznania podatkowego, oraz programy wspierające rolników w przebudowie gospodarstwa na korzystające z odnawialnych źródeł energii. Mniejsze koszta pozyskiwania energii elektrycznej to tylko dodatek do pozostałych korzyści.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.