Duże rozbieżności w wycenach wykonania instalacji fotowoltaicznej – z czego to wynika?

Krzysztof Jagielski
12.10.2017

Obudziłeś się pewnego pięknego dnia, w oczy zaświeciło Ci słońce i od razu wpadłeś na genialny pomysł: dlaczego nie wykorzystać korzystnego usytuowania domu i nie zainwestować w instalację fotowoltaiczną? Jako człowiek czynu od razu zabrałeś się za czytanie opinii na ten temat i wiesz już, że fotowoltaika naprawdę się opłaca. Poprosiłeś zatem o wyceny od kilku firm i... jesteś w kropce, bo kosztorysy różnią się diametralnie. Z czego wynikają rozbieżności w wycenach wykonania instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj.

Renoma firmy

To oczywiste, że firma, która dopiero wchodzi na rynek i nie ma odpowiedniego doświadczenia oraz bogatego portfolio zadowolonych klientów, musi konkurować niską ceną. Tacy wykonawcy najczęściej ogłaszają się na różnego typu portalach i przyciągają klientów zaskakująco dobrymi stawkami.

Tak naprawdę nie ma możliwości, aby jednoznacznie odradzić czy polecić współpracę z taką firmą. Musisz natomiast mieć na uwadze, że wykonawca może się uczyć na Twojej instalacji, co samo w sobie jest bardzo ryzykowne.

Zastosowane podzespoły

Kluczowa kwestia. Jeśli instalacja ma zostać wykonana na podzespołach z Chin, to będzie tańsza nawet o połowę w porównaniu do instalacji złożonej z podzespołów amerykańskich czy niemieckich. Z pewnością domyślasz się, że opcja numer 1 jest niezbyt opłacalna, ponieważ oszczędności szybko zaczną się mścić.

W przypadku fotowoltaiki obowiązuje zasada: tanio znaczy źle. Oszczędności powinny pojawić się po latach bezawaryjnej pracy instalacji. Tanie wykonawstwo zwykle oznacza kłopoty i dodatkowe koszty w przyszłości.

Kwestia montażu

Zdarzają się sytuacje, gdy inwestor otrzymuje bardzo atrakcyjną ofertę instalacji fotowoltaicznej, ale nie doczytuje, że chodzi wyłącznie o podzespoły bez montażu. Zakup takiej instalacji nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ później trzeba jeszcze znaleźć instalatora, który niekoniecznie weźmie na siebie odpowiedzialność za działanie podzespołów. Szczególnie jeśli są wątpliwej jakości.

Wielkość instalacji

To zaskakujące, jak bardzo poszczególne firmy potrafią się różnic w ocenie niezbędnej mocy instalacji fotowoltaicznej montowanej w konkretnym budynku. Nie zdziw się, jeśli w wycenie A znajdzie się informacja o np. 5 kWp, a w wycenie B będzie to już 7 kWp. Jak łatwo się domyślić, w drugim przypadku instalacja będzie znacznie droższa.

Dochodzi zatem do sedna. Wykonanie instalacji fotowoltaicznej należy powierzyć tej firmie, która ma dobre opinie, nie jest najtańsza, ale potrafi logicznie wyjaśnić, z czego wynika wysokość jej oferty. Eksperymentowanie na swoim domu nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza że w grę wchodzą bardzo duże pieniądze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie