Dlaczego warto zainwestować w panele fotowoltaiczne? 5 najważniejszych argumentów

Jerzy Biernacki
19.12.2016

Fotowoltaika, czyli wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej, wciąż jest w naszym kraju nowością. Systematycznie jednak przybywa tego typu instalacji, także na budynkach jednorodzinnych. Dlaczego? Ponieważ prąd drożeje i nic nie wskazuje na to, aby w przyszłości miało być inaczej. Polacy chcą oszczędzać, dlatego są gotowi ponieść nawet dużą inwestycję. Dlaczego warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne? Poznaj 5 kluczowych argumentów.

  1. To nie jest takie drogie – owszem, 4-osobowa rodzina mieszkająca w 150-metrowym domu musi się liczyć z wydatkiem na poziomie minimum 20.000 złotych, jednak będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Panele fotowoltaiczne systematycznie tanieją – wystarczy wspomnieć, że te dzisiejsze są tańsze od tych montowanych 30 lat temu o prawie 100%.
  2. Długa gwarancja – większość oferowanych na polskim rynku domowych instalacji fotowoltaicznych jest objęta 25-letnią gwarancją. To zapewnia spokojne użytkowanie paneli i zwrot z inwestycji.
  3. Ogromna oszczędność – przeciętna polska rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym zużywa rocznie około 3000 kWh energii elektrycznej, co przekłada się na rachunki o wartości około 1800 złotych. Jak łatwo policzyć zwrot z inwestycji wynosi więc średnio 10-12 lat, a może być jeszcze lepiej, jeśli instalacja zapewni wydajność pozwalającą na sprzedaż energii elektrowni.
  4. Dotacje – w Polsce obowiązuje ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii, która gwarantuje uzyskiwanie sowitych dotacji na montaż proekologicznych instalacji. Najważniejszym programem wsparcia jest „Prosument”. Każda firma zajmująca się montażem paneli fotowoltaicznych może pomóc w uzyskaniu wsparcia, które znacznie ogranicza faktyczny koszt instalacji.
  5. Inwestycja w przyszłość – nie ma się co łudzić, że koszty energii elektrycznej będą spadać. Jest niemal pewne, że będzie odwrotnie, a to dlatego, że Polska ma bardzo wiekową sieć energetyczną i wciąż jesteśmy uzależnieni od kończącego się węgla. Rodziny, które zainwestują w fotowoltaikę, mogą więc tylko na tym zyskać i całkowicie uniezależnić się od kaprysów polityków czy koncernów energetycznych.

Biorąc pod uwagę te argumenty można uznać, że inwestycja w panele fotowoltaiczne jest znacznie bardziej opłacalna niż np. w klasyczne kolektory słoneczne. Choć koszt instalacji może wielu przerażać, to w dłuższej perspektywie jest to rozwiązanie naprawdę godne rozważenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie