Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Krzysztof Jagielski
20.11.2020

Prąd to zwykle ten zasób domowy, za który płacimy największe rachunki. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy nasz system ogrzewania wody lub w ogóle domu również zależy od elektryczności. Możemy jednak znacząco obniżyć swoje rachunki, a przy okazji zrobić coś dobrego dla środowiska i naszej najbliższej okolicy? Jak to osiągnąć? Wystarczy, że zaplanujemy, a następnie wdrożymy nasz indywidualny zestaw paneli fotowoltaicznych.

1. Panele obniżają rachunki za prąd

2. Zielona energia pozwala oszczędzać środowisko

3. Niezależność od sieci jest przydatna

Panele obniżają rachunki za prąd

Instalacje fotowoltaiczne niosą ze sobą wiele korzyści dla użytkownika. Najpowszechniej znanym jest obniżony koszt prądu - w najbardziej słonecznych miesiącach możemy wręcz mieć nadpłatę u dostawcy prądu, co przekłada się na mniejsze rachunki przez cały rok. Energię z paneli można wykorzystać także do podgrzania wody czy ogrzewania domu, w związku z czym nie tylko w kwestii prądu będziemy w stanie zauważyć istotny spadek cen. W zależności od tego, jak duża i silna jest nasza instalacja, zwrot jej kosztów zanotujemy po około 6 do 10 latach użytkowania, w tym czasie cały czas notując niższe koszty utrzymania domu.

Zielona energia pozwala oszczędzać środowisko

Obniżone zużycie prądu z elektrowni konwencjonalnej ma jeszcze drugi, bardzo pozytywny skutek - mniejszy wpływ na środowisko. Panele fotowoltaiczne są źródłem czystej energii: przetwarzają światło słoneczne, bez konieczności użycia żadnych paliw stałych. W ten sposób minimalizujemy nasz ślad węglowy i bezpośrednio przyczyniamy się do poprawy stanu powietrza w naszej najbliższej okolicy, a także mniejszego zużycia surowców. Być może w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe wydaje się być to niewielką różnicą, jednak efekt skali robi swoje.

Niezależność od sieci jest przydatna

Kolejnym dużym plusem własnej instalacji fotowoltaicznej jest niezależność od elektrowni. Nie musimy zastanawiać się, jaką taryfę wybrać u najbliższego dostawcy prądu. Co więcej, nasze panele pracują przez cały czas, nawet w sytuacji gdy dzień nie jest najbardziej słoneczny i przyjemny. Jeżeli wygenerujemy nadwyżkę prądu, zostanie ona oddana do sieci operatora i będziemy mogli z niej skorzystać w innym czasie, gdy produkcja prądu z paneli będzie niewystarczająca. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że spora część powierzchni Polski ma bardzo dobre warunki do korzystania z paneli pV i nie odstajemy w tym przypadku od największych europejskich gigantów tego sektora.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie