Dlaczego warto monitorować pracę instalacji fotowoltaicznej?

Marek Szydełko
12.11.2019

Większość właścicieli instalacji fotowoltaicznych jest zadowolonych z tej inwestycji, zwłaszcza w momencie otrzymania rachunku za energię pobraną z sieci. Sama świadomość, że jest to sposób na oszczędności, nie każdemu jednak wystarcza. Coraz więcej inwestorów decyduje się więc na objęcie swoich instalacji systemem monitorowania pracy. Służą do tego specjalne aplikacje, zwykle udostępniane przez producentów falowników. Dlaczego warto zainwestować w takie narzędzie? Oto najważniejsze argumenty.

Pełna wiedza na temat parametrów pracy

Monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej pozwala rzetelnie ocenić, czy rzeczywiście działa ona w optymalnym zakresie wydajności. Bardzo często jest tak, że właściciel instalacji jest zadowolony z oszczędności, ale nie zdaje sobie sprawy, że mogłyby być one znacznie większe, gdyby np. udało się nieco poprawić skierowanie paneli.

Nie zapominajmy również o tak prozaicznej kwestii, jak utrzymanie paneli w czystości. Dzięki monitoringowi właściciel może się przekonać, że ogniwa rzeczywiście wymagają już zabiegu pielęgnacyjnego, ponieważ zauważalnie spadła ich sprawność.

Bezcenna radość ze świadomości oszczędzania

Jednym z najważniejszych powodów, dla których warto objąć swoją instalację fotowoltaiczną monitoringiem, jest możliwość bieżącego analizowania oszczędności, jakie przynosi inwestycja. Niektóre aplikacje między innymi informują o skali zwrotu – właściciel dowiaduje się więc, że np. po kwartale użytkowania instalacji zaoszczędził 700 złotych, dzięki czemu zwrot z inwestycji nastąpi za np. 5 lat. Takie informacje mają bardzo dobry wpływ na samopoczucie właściciela i utwierdzają go w przekonaniu, że podjął rozsądną decyzję inwestycyjną.

Przypominanie o serwisach

Prawidłowo wykonana instalacja fotowoltaiczna pracuje bezawaryjnie, stąd łatwo można zapomnieć o konieczności przeprowadzania regularnych serwisów konserwacyjnych. Aplikacja do monitoringu instalacji przypomni o tym właścicielowi z odpowiednim wyprzedzeniem. Niektóre programy pozwalają nawet umówić usługę serwisową z poziomu smartfona przy pomocy kilku kliknięć, co jest bardzo wygodne.

Ostrzeganie o błędach

Pomimo bardzo wysokiego poziomu niezawodności instalacji fotowoltaicznych, zawsze może się zdarzyć, że dojdzie do jakiejś usterki – np. spowodowanej mechanicznym uszkodzeniem jednego z ogniw. Właściciel może się nawet nie zorientować, że jego instalacja nie działa już w optymalnym zakresie wydajności – chyba, że objął ją monitoringiem. Aplikacja ostrzeże właściciela o awarii, poinformuje o jej szczegółach i – w zależności od stopnia jej zaawansowania - pozwoli szybko wezwać serwis.

Artykuł powstał przy współpracy z https://energia-odnawialna.eu/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie