Dlaczego nie warto odśnieżać modułów fotowoltaicznych?

Antoni Kwapisz
17.02.2021

Śnieżna zima martwi każdego właściciela domowej instalacji fotowoltaicznej. Śnieg zalegający na modułach uniemożliwia produkcję energii elektrycznej, co oczywiście przekłada się na mniejszy uzysk w skali całego roku. Nic dziwnego, że wielu inwestorów zastanawia się nad sensem odśnieżania modułów. Nie jest to najlepszy pomysł, a dlaczego, to już wyjaśniamy w naszym poradniku.

To niewiele daje

Po pierwsze: śnieżnych dni jest w naszym kraju na tyle mało, że kilka czy kilkanaście dni przerwy w produkcji energii elektrycznej (i tak ograniczonej w sezonie zimowym) niewiele zmienia w rocznym bilansie. Odśnieżanie modułów nie ma zatem większego sensu, pozwalając uzyskać co najwyżej kilkadziesiąt kilowatogodzin energii. Czy gra jest warta świeczki? To mocno wątpliwe.

Poza tym powierzchnia modułów fotowoltaicznych jest idealnie gładka, co powoduje, że śnieg relatywnie szybko z nich spływa. Wystarczy słoneczny dzień lub delikatny wzrost temperatury powyżej zera.

Poważne ryzyko wypadku

Odśnieżanie modułów fotowoltaicznych zamontowanych na skośnym dachu jest bardzo ryzykowne – zwłaszcza, gdy nie prowadzą do nich stopnie kominiarskie. Istnieje wysokie ryzyko poślizgnięcia się i upadku z dużej wysokości, co może się skończyć dotkliwą kontuzją lub nawet śmiercią. Lepiej nie ryzykuj!

Ryzyko uszkodzenia modułów

Mogłoby się wydawać, że odśnieżenie modułów fotowoltaicznych nie jest trudne, ale to tylko pozory. W rzeczywistości możemy natknąć się na grubą warstwę nie tylko śniegu, ale też znajdującego się pod nim lodu. Tymczasem zeskrobywanie lodowej pokrywy zwiększa ryzyko, że dojdzie do uszkodzenia powierzchni modułów. Podobnie może być w przypadku użycia szczotki z twardym włosiem czy poślizgnięcia się i upadku na moduł – może to skutkować jego pęknięciem.

Jedyną sytuacją, w której warto usunąć śnieg z modułów jest zaleganie na nich bardzo grubej warstwy mokrego, ciężkiego puchu. W ten sposób minimalizujemy prawdopodobieństwo uszkodzenia paneli czy ich mocowań. Takie prace należy jednak zlecić wyspecjalizowanej ekipie alpinistycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie