Dlaczego fotowoltaika jest tak opłacalna?

Piotr Kowalczyk
26.05.2021

Każdy z pewnością słyszał już o możliwości korzystania z alternatywnych źródeł energii, jaką daje fotowoltaika. Zdobyła ona uznanie przede wszystkim wśród właścicieli gospodarstw domowych, ale bardzo często na jej instalację decydują się również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Co sprawia, że fotowoltaika jest tak popularna? Dlaczego warto się na nią zdecydować?

Niezależność energetyczna

Dzięki fotowoltaice mamy możliwość niemal całkowicie uniezależnić się od naszego dostawcy energii. To zaś pozwala do minimum zredukować rosnące rachunki za prąd. Ten argument najbardziej przekonuje właścicieli firm, którzy za energię elektryczną płacą więcej, niż gospodarstwa domowe. Dobrze dobrane panele fotowoltaicze pozwalają w pełni zaopatrywać gospodarstwa domowe oraz firmy w prąd. Dzięki temu osoby fizyczne mogą ograniczyć rachunki za prąd do nawet 200-300 zł rocznie - nawet, jeśli nie pobieramy energii od dostawcy, to i tak jesteśmy zobowiązani do regulowania opłat stałych. Mogą służyć one między innymi utrzymaniu sieci.

Z ekologią za pan brat

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Należą do nich między innymi wiatr, woda czy słońce. Fotowoltaika pozwala wykorzystać słońce do tego, aby w naszych gniazdkach płynął całkowicie ekologiczny prąd. Dzięki fotowoltaice przyczyniamy się do ochrony naszego środowiska naturalnego. Fakt korzystania z fotowoltaiki firmy chętnie wykorzystują do zareklamowania się w oczach potencjalnych klientów jako odpowiedzialne społecznie i dbające o naszą planetę. Sama produkcja czy utylizacja paneli fotowoltaicznych nie jest szkodliwa dla środowiska, co dodatkowo powoduje, że warto się na nie zdecydować będąc świadomym ekologicznie konsumentem.

Jeszcze więcej oszczędności

W zależności od naszych potrzeb możemy zdecydować się na większą lub nieco mniejszą instalację fotowoltaiczną. Osoby fizyczne poniesione na nią wydatki mogą odliczyć od podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym. Wszystko dzięki uldze termomodernizacyjnej, która właścicielom domów pozwala na odliczenie aż 53 tysięcy w ciągu kolejnych 6. lat. Przedsiębiorcy nie mają co prawda możliwości skorzystania z owej ulgi, jednak w dalszym ciągu mogą oni skorzystać na fotowoltaice pod kątem podatkowym. Otóż sama instalacja fotowoltaiczna stanowi środek trwały, którego amortyzacja obniża podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym. Okazuje się więc, że fotowoltaika jest opłacalna nie tylko pod względem ekologii, ale również może generować realne oszczędności. 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie