Czy panele fotowoltaiczne są trwałe? Jak długo mogą pracować?

Takie pytania zadaje sobie każdy inwestor zainteresowany zakupem instalacji fotowoltaicznej. Wielokrotnie można się spotkać z opiniami, że trwałość paneli fotowoltaicznych jest bardzo ograniczona, a po kilkunastu latach cała instalacja będzie się nadawać tylko na złom, co kompletnie podważa sens inwestycji. Takie twierdzenia nie mają jednak żadnego poparcia w faktach. Przeczytaj, jak długo mogą pracować panele fotowoltaiczne.

Wiele zależy od klasy paneli

Warto zacząć od podstaw. Inwestycja w najtańsze panele fotowoltaiczne, często pochodzące z Chin, jest złym pomysłem. Wówczas trudno jest określić choćby przybliżony okres eksploatacji paneli, ponieważ nie wiadomo, z czego zostały tak naprawdę wykonane. Z kolei panele wysokiej jakości, pochodzące z Europy, powinny pracować bez żadnego problemu przez co najmniej 25 lat.

Skąd taki wynik? Panele renomowanych producentów są gruntownie testowane przed dopuszczeniem ich do sprzedaży. Producenci sprawdzają ich odporność na działanie warunków atmosferycznych, w tym gradu, śniegu, silnego wiatru. Zostało to określone w normie PN-EN 61215.

Testy obejmują także izolację, działanie bypassu, wilgotne zamrażanie oraz wysoką temperaturę. Wszystko to pozwala wykluczyć zbyt szybką podatność paneli na uszkodzenie czy naturalną degradację.

Warto wiedzieć

W praktyce bardzo dobre panele fotowoltaiczne mogą pracować bez wyraźnych uszkodzeń wpływających na ich efektywność przez okres co najmniej 30-40 lat.

Co ze sprawnością?

Jak widać osoby zastanawiające się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, nie powinny sobie zaprzątać głowy wytrzymałością paneli, bo ta jest bardzo wysoka. Znacznie ważniejsze jest natomiast to, czy panele zachowają wysoką sprawność przez jak najdłuższy okres użytkowania.

Znów kłania się kwestia jakości samych paneli. Inwestor wybierający konkretny produkt powinien przede wszystkim zajrzeć do warunków gwarancji. Producent musi w niej zadeklarować utrzymanie określonej sprawności paneli.

Wygląda to tak, że panele w naturalny sposób tracą swoją sprawność rok po roku, jednak w dobrym produkcie spadek nie powinien być większy niż do 1% rocznie. Producent deklaruje wówczas, że sprawność jego paneli po okresie np. 10 lat nie będzie mniejsza niż 90% w stosunku do wartości początkowej.

Podsumowując: wytrzymałość dobrej klasy paneli fotowoltaicznych jest bardzo wysoka i w praktyce wieloletnia. Oczywiście o ile mówimy o produktach renomowanej marki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.