Czy montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?

Jerzy Biernacki
24.04.2017

Taki dylemat ma chyba każdy inwestor, który decyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Polskie prawo budowlane na szczęście nadążyło za zmianami i rosnącą popularnością foto ogniw w naszym kraju, dzięki czemu dokładnie wiemy, jakie regulacje obowiązują w tej sprawie. Przymierzasz się do montażu instalacji fotowoltaicznej? Sprawdź, czy będziesz potrzebować pozwolenia na budowę!

Wszystko zależy od mocy instalacji

Wykładnię na temat ewentualnej konieczności uzyskania pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznej znajdziemy w artykule 29. ustawy Prawo budowlane. Czytamy w nim, że pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych.

Nie ma więc żadnych wątpliwości, że w przypadku zdecydowanej większości domowych instalacji fotowoltaicznych, które mają zaspokoić potrzeby mieszkańców domów jednorodzinnych, pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Dopuszczalna moc 40 kW to o wiele więcej niż jest potrzebne do zasilenia nawet dużego domu.

Warto wiedzieć

Z punktu widzenia przepisów nie ma znaczenia, czy inwestor decyduje się na instalację typu on-grid czy off-grid.

Bywają wyjątkowe sytuacje

Powyższy przepis nie ma oczywiście zastosowania, jeśli okaże się, że montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością dokonania istotnych zmian w pierwotnym projekcie budynku.

Przykład? Może dojść do sytuacji, w której montaż ogniw będzie wymagać przeniesienia okien dachowych czy wręcz zmiany konstrukcji dachu. Wówczas inwestor musi się liczyć z tym, że taka inwestycja będzie musiała zostać zaopiniowana przez starostwo powiatowe.

Lepiej zdać się na firmę

Firmy oferujące montaż instalacji fotowoltaicznych doskonale orientują się w aktualnych przepisach, dlatego zawsze proponują inwestorom załatwienie wszystkich formalności „na gotowo”. Warto się na takie rozwiązanie zdecydować, ponieważ zaoszczędzi to sporo czasu i nerwów, a poza tym zagwarantuje, że instalacja powstanie zgodnie z prawem.

Jest to szczególnie ważne, jeśli montaż foto ogniw będzie wymagać wprowadzenia zmian np. w konstrukcji dachu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie