Czy montaż fotowoltaiki przestanie się opłacać po 1 kwietnia 2022 roku?

Jerzy Biernacki
08.02.2022

1 kwietnia 2022 roku wchodzą w życie nowe, powszechnie uważane za niekorzystne zmiany w sposobie rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej przez domową instalację fotowoltaiczną. Każdy, kto przyłączy instalację po tej dacie, będzie musiał sprzedawać niewykorzystaną energię po cenach rynkowych – oczywiście znacznie niższych od tych, po jakich kupujemy ją od zakładu energetycznego. Nieprawdą jest jednak twierdzenie, że fotowoltaika nagle przestanie się opłacać.

Wydłużenie czasu zwrotu z inwestycji

Tak naprawdę jedynym odczuwalnym problemem dla właścicieli nowych instalacji fotowoltaicznych będzie to, że czas zwrotu z inwestycji wydłuży się z średnio około 7 lat do około 10 lat. Różnica jest oczywiście znaczna, natomiast biorąc pod uwagę, że markowa instalacja powinna pracować przez około 25-30 lat, to i tak korzyść z tej inwestycji jest ewidentna.

Można również podejrzewać, że firmy zajmujące się sprzedażą i montażem fotowoltaiki dostosują swoje oferty do nowej sytuacji rynkowej. Przykładowo: mogą pojawić się atrakcyjne opusty czy specjalne programy, w ramach których inwestorzy będą mogli kupić większą instalację w cenie mniejszej, aby obecny okres zwrotu został zachowany.

Poza tym nie zapominajmy, że instalacja fotowoltaiczna to inwestycja długofalowa. Jest więcej niż prawdopodobne, że w perspektywie kolejnych kilku czy kilkunastu lat prawo znów się zmieni, być może na korzyść prosumentów.

W obliczu drożejącej energii fotowoltaika wciąż jest najlepszą odpowiedzią

Dyskusja nad opłacalnością instalacji fotowoltaicznych miałaby sens, gdyby nie szaleństwo na rynku notowań cen energii. Prąd w 2022 roku zdrożał dla konsumentów indywidualnych o ponad 20 procent, a to prawdopodobnie nie koniec. Niezależnie więc od tego, w jaki sposób rozliczane będą nadwyżki energii, to i tak produkcja prądu we własnym zakresie będzie się opłacać.

Przypomnijmy również, że każdy, kto podłączy swoją instalację PV do sieci przed 1 kwietnia 2022 roku, zyska 15-letnia gwarancję na zachowanie obecnego systemu rozliczeń opartego na opustach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie