Coraz więcej instalacji PV w sąsiedztwie? To nie jest dobra informacja dla Ciebie

Mariusz Siwko
20.06.2022

W Polsce mamy już ponad milion prosumentów. Co prawda po 1 kwietnia 2022 roku tempo przyłączania nowych instalacji PV do sieci drastycznie zmalało (wynik niekorzystnych zmian prawnych), to jednak fotowoltaika wciąż budzi ogromne zainteresowanie, zwłaszcza w kontekście drożejącej energii elektrycznej. Jeśli widzisz, że w Twoim sąsiedztwie powstaje coraz więcej instalacji PV, to musisz wiedzieć, że nie jest to wcale dobra informacja dla Ciebie. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź napięcie, a wszystko będzie jasne

Aby zrozumieć, dlaczego kolejne instalacje PV w sąsiedztwie nie są dla Ciebie korzystne, powinieneś zacząć od zmierzenia napięcia w swojej sieci wewnętrznej – w dowolnym gniazdku. Prawdopodobnie już teraz przekracza ono 230V, zbliżając się lub lekko przekraczając 240V. Wiedz zatem, że każda kolejna instalacja w okolicy będzie tylko pogłębiać ten problem.

Do rzadkości nie należą sytuacje, w których napięcie zbliża się niebezpiecznie do 250V, co oczywiście jest bardzo szkodliwe dla sprzętów domowych, przede wszystkim płyty indukcyjnej, elektroniki oraz urządzeń niskonapięciowych.

Kolejne instalacje mogą mieć negatywny wpływ na pracę Twojej

Chodzi o to, że każdy falownik (inwerter) instalacji PV ma wbudowaną funkcję wyłączania się w razie przekroczenia bezpiecznej wartości napięcia w sieci. Możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, jeśli nie obserwujesz na bieżąco procesu produkcji energii.

Czyli: napięcie w sieci mocno wzrasta, przez co falownik wyłącza się np. w południe i ponownie włącza dopiero po 2-3 godzinach. W efekcie tracisz energię, która mogłaby zostać w tym czasie wyprodukowana.

Co robić?

Nie możesz oczywiście zastopować rozwoju fotowoltaiki i zabronić sąsiadom montowania instalacji. Możesz natomiast, a nawet powinieneś, zadzwonić do zakładu energetycznego i zażądać obniżenia napięcia na transformatorze. Jest to jedyny skuteczny i legalny sposób na rozwiązanie problemu zbyt wysokiego napięcia w okresie wiosenno-letnim, kiedy instalacje PV produkują najwięcej energii, która nie może być skonsumowana na bieżąco.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie