Chińskie instalacje fotowoltaiczne: czy trzeba się ich bać?

Antoni Kwapisz
08.09.2021

Na polskim rynku trwa boom na fotowoltaikę. Ceny tej technologii z roku na rok spadają, dzięki czemu staje się ona coraz bardziej dostępna. Duża w tym zasługa chińskich producentów elementów instalacji, w tym modułów oraz inwerterów, którzy okazują się być bezkonkurencyjni cenowo. Można mieć jednak pewne obawy względem jakości chińskich instalacji fotowoltaicznych. Czy słusznie? Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Chińskie nie znaczy złe

Zacznijmy od tego, że Chiny są dziś największym producentem instalacji fotowoltaicznych na świecie – należy do nich około 40% globalnego rynku. Chcąc czy nie chcąc na pewno natkniemy się więc na rozwiązania z Dalekiego Wschodu, gdy będziemy analizować poszczególne oferty wykonania instalacji do produkcji energii ze słońca.

Jest wielu chińskich producentów, którzy oferują nam rozwiązania bardzo dobrej jakości, a przy tym dostępne za relatywnie niską cenę – szczególnie w porównaniu z urządzeniami norweskimi, austriackimi, izraelskimi czy nawet polskimi. Chińczykom nie można odmówić znacznego zaawansowania technologicznego – nieprzypadkowo np. moduły fotowoltaiczne z Chin osiągają jeden z najlepszych wyników sprawności.

Atrakcyjne warunki gwarancji

Do niedawna główną obawą związaną z zakupem i montażem chińskiej instalacji fotowoltaicznej były kwestie gwarancyjne. Inwestorzy byli straszeni, że gdy tylko coś się stanie, to na własny koszt będą musieli odsyłać np. wadliwy moduł do Chin. Ten problem – w większości przypadków – został już rozwiązany.

Czołowi chińscy producenci mają swoje oficjalne przedstawicielstwa w Europie, w tym w Polsce. Z roku na rok rozrasta się ich sieć serwisowa. Nie brakuje też wykonawców, którzy są autoryzowanymi monterami instalacji fotowoltaicznych chińskich firm, pełniącymi jednocześnie rolę serwisantów oraz gwarantów.

Odpowiadając zatem na postawione w tytule pytanie: nie, nie trzeba się obawiać chińskich instalacji fotowoltaicznych, bo te sygnowane przez czołowych producentów oferują naprawdę dobrą lub bardzo dobrą jakość wykonania. Decydując się na chińskie moduły czy inwerter zawsze jednak trzeba się upewnić, czy producent zapewnia nam serwis gwarancyjny na miejscu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.