Centrum serwisowe Skoda Auto w Czechach z własną instalacją fotowoltaiczną

Mateusz Nowak
04.12.2020

Na całym świecie trwa boom na fotowoltaikę, który jest udziałem nie tylko indywidualnych prosumentów. Z tej technologii bardzo chętnie korzystają także firmy, które widzą w niej dużą szansę na znaczne ograniczenie kosztów działalności. We własną instalację fotowoltaiczną zainwestowała też spółka Skoda Auto. Moduły produkujące energię elektryczną ze słońca zostały zainstalowane na dachach centrum serwisowego w Kosmonosach, tuż obok głównej siedziby firmy w Mlada Boleslav.

Sposób na realne oszczędności

Za realizację inwestycji odpowiadała spółka CEZ ESCO, która zamontowała na czeskim centrum serwisowym Skody instalację o łącznej mocy 441 kW. Składają się na nią moduły fotowoltaiczne zajmujące powierzchnię ponad 2200 metrów kwadratowych. Dodatkowo szefostwo Skoda Auto zdecydowało się wesprzeć instalację solarną nowymi wiatami słonecznymi.

Szacuje się, że instalacja ma wyprodukować rocznie około 450 MWh energii elektrycznej. Zaspokoi to zapotrzebowanie na prąd w zakładzie na poziomie około 25 proc. Nadwyżki energii będą przechowywane w magazynie o pojemności 570 kWh.

Cała inwestycja kosztowała około 30 milionów koron czeskich, czyli w przybliżeniu 1,1 miliona euro. 60 proc. wartości projektu sfinansowano z dotacji unijnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie