Budujesz dom i myślisz o instalacji fotowoltaicznej? Kieruj się tymi zasadami

Maciej Piwowski
16.05.2017

Decydując się na budowę domu zawsze szukamy projektu, który jak najlepiej odpowiada potrzebom rodziny. W dobie drożejących nośników energii ważnym kryterium jest także energooszczędność budynku. Inwestorzy planujący montaż instalacji fotowoltaicznej także powinni zwrócić baczną uwagę na kilka szczegółów dotyczących bryły budynku, ale nie tylko. Oto 4 zasady, którymi warto się kierować budując dom z myślą o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej.

  1. Wybór odpowiedniego dachu – chodzi oczywiście o kąt nachylenia dachu, który dla instalacji fotowoltaicznej powinien wynosić od 20 do 40 stopni. W większości gmin w Polsce obowiązują plany zagospodarowania przestrzennego nakazujące inwestorom budowanie domów z dachami skośnymi, dlatego raczej nie jest to duży problem. Wiadomo natomiast, że optymalnych warunków do pracy nie zapewni ogniwom cieszący się coraz większą popularnością dach płaski.
  2. Usytuowanie budynku względem stron świata – jeśli inwestor już na etapie tyczenia budynku wie, że będzie on wyposażony w instalację fotowoltaiczną, to zdecydowanie warto tak ustawić dom, aby jego największa połać dachowa była skierowana na południe. Azymut odchylenia na zachód lub wschód może wynieść do 45 stopni. Jedynie takie skierowanie instalacji gwarantuje jej maksymalną wydajność, szczególnie zimą w okresach przejściowych.
  3. Brak elementów przeszkadzających w montażu ogniw – takimi elementami są np. okna dachowe czy kominki wentylacyjne, nie wspominając już o kominie spalinowym. Połać, na której mają zostać zamontowane ogniwa instalacji fotowoltaicznej, powinna być wolna od wszystkiego, co mogłoby powodować zacienienie, a więc także anten telewizyjnych. Warto to przewidzieć na etapie wyboru projektu i późniejszej budowy.
  4. Ograniczenie zacieniania – idealne będzie, jeśli budynek zostanie tak usytuowany, aby nic nie stawało na przeszkodzie promieniom słonecznym w docieraniu do ogniw fotowoltaicznych. Inwestor nie na wszystko ma wpływ (np. nie na sąsiednie budynki), ale może powstrzymać się z sadzeniem rozłożystych, wysokich drzew, które w przyszłości mogłyby rzucać cień na instalację.

Oczywiście wybudowanie idealnego budynku pod kątem wymagań instalacji fotowoltaicznej jest bardzo trudne, również biorąc pod uwagę walory działki. Jednak warto się postarać, ponieważ dzięki stosowaniu się do powyższych zasad można znacznie zwiększyć wydajność fotoogniw, a tym samym zagwarantować sobie szybszy zwrot z inwestycji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie