Agrofotowoltaika w nowoczesnym rolnictwie

Antoni Kwapisz
28.08.2021

Rolnicy podobnie jak przedsiębiorcy szukają sposobów na rozwój gospodarstwa, zwiększenie sprzedaży i optymalizację wydatków. Koszty stałe można obniżyć dzięki panelom fotowoltaicznym.

Własna mikroinstalacja to wygodne rozwiązanie, które wpłynie na Twoje rachunki za prąd. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która podnosi wartość nieruchomości, a przy tym generuje tani prąd. Co zyskasz dzięki fotowoltaice?

Panele fotowoltaiczne pomogą w rozwoju gospodarstwa?

Wielkość gospodarstwa, a także jego specjalizacja, mają wpływ na wysokość zapotrzebowania na energię elektryczną. Producenci drobiu płacą wyższe rachunki niż właściciele bydła opasowego, które głównie funkcjonuje na zewnątrz. Ważne jest więc obliczenie zapotrzebowania na prąd w skali miesiąca, uwzględniając sezonowość niektórych prac.

Określenie zużycia energii informuje o:

  • wysokości rocznych kosztów,
  • wielkości instalacji, która pokryje zapotrzebowanie.

Odpowiednio duża instalacja, pozwoli na obniżenie kosztów nawet o 90%. Przyjmuje się, że inwestycja zwraca się w 5-6 lat, a przy dofinansowaniu, w jeszcze krótszym czasie. Żywotność instalacji to około 25-30 lat, co oznacza duże oszczędności przez wiele lat.

Dofinansowanie fotowoltaiki dla gospodarstw rolnych

Rząd zachęca Polaków do inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Celem jest obniżenie emisji CO2 do atmosfery i poprawa jakości powietrza. Wsparcie sprawia, że zakup mikroelektrowni staje się korzystniejszy. Czy instalacje fotowoltaiczne dla rolników, mogą liczyć na wsparcie?

Dofinansowanie dla rolników 2021 - programy

W 2021 roku rolnicy mają do wyboru kilka możliwości uzyskania dofinansowania. Liczba programów może się dodatkowo poszerzyć o wsparcie np. z PROW.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Poza bezpośrednim dofinansowaniem fotowoltaiki rolnik ma możliwość skorzystania z ulgi inwestycyjnej. Ubiegać się o nią może osoba fizyczna, prawna lub podmiot nieposiadający osobowości prawnej.

Opcja przeznaczona jest dla płatników podatku rolnego, czyli:

  • właścicieli lub użytkowników wieczystych gruntów,
  • posiadaczy samoistnych gruntów,
  • dzierżawca gruntów należących do Skarbu Państwa lub JST.

Ulga może objąć do 25% kosztów poniesionych na inwestycję. Przyznane środki są odliczane od podatku rolnego. Odpisy można dokonywać przez 15 kolejnych lat. Do wydatków objętych wsparciem zalicza się m.in. montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wszystkie koszty związane z zakupem paneli. Ważne jest, aby udokumentować poniesione wydatki, najlepiej fakturami.

Ważne! Ulgi inwestycyjnej NIE można łączyć z innymi formami rządowego wsparcia.

Program Mój Prąd i Czyste Powietrze - czy rolnik może z nich skorzystać?

Rolnik może ubiegać się o wsparcie z programów rządowych Mój Prąd i Czyste Powietrze pod warunkiem, że o dotację wnioskuje jako osoba fizyczna, która będzie produkować energię na własne potrzeby (gospodarstwa domowego). Wsparcie można przeznaczyć na instalację, która zasili dom, ale nie będzie związana z prowadzonym gospodarstwem rolnym. Oznacza to, że moduły PV objęte dofinansowaniem, nie mogą zasilać np. budynków inwentarskich.

Podstawowe zasady programu Mój Prąd:

  • wsparcie do 50% kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 3000 zł,
  • instalacja o mocy od 2 do 10 kWp,
  • termin składania wniosków: 22 grudnia 2021 roku.

Podstawowe zasady programu Czyste Powietrze:

Wysokość dofinansowania uzależniona jest od wysokości dochodów beneficjenta - osoby fizycznej, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego.

Montaż instalacji fotowoltaicznych - najważniejsze informacje

Panele fotowoltaiczne mogą być zainstalowane na dachu, gruncie, a w niektórych przypadkach na elewacji. Ważne jest znalezienie odpowiedniego stanowiska, które będzie wolne od zacienienia.

Na półkuli północnej najlepszym rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznych w kierunku południowym, pod kątem od 30° do 40°. Moduły skierowane na południowy-wschód lub południowy-zachód również zaspokoją zapotrzebowanie na prąd nieruchomości. Panele zwrócone na północ są najmniej efektywne i tego rodzaju inwestycje są zwykle nieopłacalne.

Fotowoltaika na gruncie to rozwiązanie, które pozwala na ustawienie instalacji w kierunku południowym pod optymalnym kątem, co zapewnia najlepsze uzyski. Konstrukcje wsporcze montuje się także na dachach płaskich w celu znalezienia najlepszej konfiguracji. Na dachach skośnych, panele będą ułożone w taki sam sposób, jak pokrycie.

Montaż paneli PV powinien być przeprowadzony przez specjalistyczną firmę fotowoltaiczną. W teorii moduły można zainstalować samemu, ale bez odpowiednich uprawnień, zakład energetyczny może odmówić przyłączenia do infrastruktury. Co więcej, samodzielna instalacja najpewniej przyczyni się do utraty gwarancji, doprowadzi do usterek i zaniży uzyski. Warto więc postawić na doświadczoną firmę, która kompleksowo zadba o wsparcie techniczne, a dodatkowo pomoże w załatwieniu formalności.

Droga do nowoczesnego rolnictwa

Świetny park maszynowy, automatyzacja procesów i niezależność energetyczna - tak może wyglądać współczesne, oparte o technologię rolnictwo. Gospodarze specjalizujący się w różnych branżach mogą w realny sposób obniżyć rachunki za energię elektryczną, a przy tym pozytywnie wpłynąć na środowisko. W osiągnięciu celu pomocna będzie fotowoltaika.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego instalacje fotowoltaiczne dla rolników są opłacalne? Zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziesz więcej informacji. Przełącz się na tryb EKO już dziś!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie