Węgiel w służbie planety - o paleniu ekogroszkiem słów kilka

Krzysztof Jagielski
23.09.2019

W telewizji, prasie i mediach społecznościowych z dnia na dzień przybywa informacji na temat stale pogarszającego się stanu planety. Plastik w oceanach, płonące lasy deszczowe Amazonii, czy w końcu tragiczne skutki postępującego globalnego ocieplenia to kolejne ostrzeżenia, których nie możemy ignorować. Niestety jeszcze niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to najmniejsze kroki takie, jak zmiana opału w naszym domu może przyczynić się do odwrócenia tego niebezpiecznego trendu. Z tego tekstu dowiesz się, dlaczego warto zmienić opał na ekogroszek, nie tylko w kontekście ochrony planety, ale także zwiększenia oszczędności!

Jaka jest różnica pomiędzy ekogroszkiem, a tradycyjnym węglem?

Mówiąc o opale i jego wpływie na środowisko, musimy rozpocząć od kwestii kluczowej, czyli specyfikacji poszczególnych paliw. To właśnie znaczna różnica wartości poszczególnych parametrów definiuje wyższość ekogroszku nad innymi odpowiednikami, które możemy znaleźć na polskich i zagranicznych składach węgla. Pierwszą, najbardziej widoczną cechą odróżniającą ekogroszek od pozostałych rodzajów jest jego granulacja. Otóż jest on zdecydowanie bardziej rozdrobniony od węgla tradycyjnego, czy groszku, a jego bryły nie przekraczają 5-25mm. Takie uziarnienie znacznie ułatwia spalanie, ale kryje się za nim coś więcej niż tylko wygoda eksploatacji. Rozdrabnianie węgla do postaci ekogroszku to wstęp do procesu oczyszczania, które prowadzi do kwintesencji tego artykuły, czyli ekologiczności tej formy opału.

Mniejszy, czystszy i wydajniejszy opał dla Twojego domostwa!

Granulacja to tylko wstęp do różnic pomiędzy poszczególnymi formami paliw opałowych. Największą różnicę w eksploatacji i ekologiczności konkretnych rozwiązań tworzy ich czystość i kaloryczność. Ekogroszek wyróżnia się na tym tle zdecydowanie, oferując nieporównywalną czystość i bardzo wysoką kaloryczność (nawet ok. 24 000 kJ/kg w stanie roboczym). Rozłupywanie i czyszczenie węgla pozwala ograniczyć jego popielność do wartości nie przekraczającej 10%, oraz co ważniejsze - zawartość siarki do poziomu poniżej 1% objętości.

W ten sposób zyskujemy opał, który nie tylko grzeje lepiej i dłużej, ale także emituje znacznie mniej zanieczyszczeń do naszego otoczenia. Wybierając ekogroszek przyczyniasz się więc do dłuższej żywotności planety i swojego kotła. Oszczędzaj zdrowie i pieniądze, pal z głową wybierając świadomie opał wysokiej jakości!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie