Węgiel produkowany z dwutlenku węgla? Ta metoda może przynieść rewolucję

Marek Szydełko
24.04.2019

Naukowcy z zespołu Royal Melbourne Institute of Technology opublikowali wstępne wyniki badań, z których wynika, że możliwe jest pozyskiwanie stałego węgla z dwutlenku węgla, a więc gazu towarzyszącego spalaniu tego paliwa. Nowatorska metoda mogłaby zrewolucjonizować światową energetykę, a także przyczynić się do znaczącej poprawy jakości atmosfery.

Rewelacje na łamach „Nature Communications”

Wspomniany zespół badaczy swoim odkryciem podzielił się na łamach renomowanego pisma, pokazując jednocześnie, na czym polega owa metoda. Jej podstawowym celem jest usunięcie nadmiaru dwutlenku węgla z atmosfery, ale w taki sposób, by było możliwe jego ponowne wykorzystanie. Obecnie stosuje się technologię zmieniającą gaz do stanu ciekłego, co pozwala na jego magazynowanie pod ziemią.

Naukowcy przekonują, że to czyste marnotrawstwo, bo ich metoda pozwala zamienić dwutlenek węgla w stałą postać tego surowca. Co prawda takie próby były już podejmowane i kończyły się sukcesem, jednak wymagało to wykorzystania bardzo wysokich temperatur, co podważało ekonomiczny sens tego działania.

Zespół Royal Melbourne Institute of Technology zaproponował inne rozwiązanie. Dzięki wykorzystaniu ciekłych metali, które pełnią rolę katalizatorów, można zamienić CO2 w stałą postać węgla w temperaturze pokojowej. Ta metoda pozwoliłaby na przeprowadzanie procesu na skalę przemysłową.

Wiele opcji wykorzystania węgla z CO2

Pozyskany węgiel nie musiałby być magazynowany pod ziemią. Zdaniem naukowców można go wykorzystać w znacznie efektywniejszy sposób, np. do produkcji elektrod. Ponadto efektem ubocznym zastosowania tej nowatorskiej metody jest to, że węgiel może gromadzić ładunek elektryczny, stając się tym samym „superkondensatorem”.

Jak powiedziała członkini zespołu, dr Dorna Esrafilzadeh, pozwoliłoby to na wykorzystanie węgla z CO2 do budowy napędów samochodów elektrycznych. Dodatkowo procesowi zmiany dwutlenku węgla w stałą postać węgla towarzyszy produkcja syntetycznego paliwa, które ma potencjał przemysłowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie