Warszawa z zakazem spalania węgla od 2024 roku

Mateusz Nowak
20.07.2021

Szykują się poważne zmiany w obowiązującej już uchwale antysmogowej dla województwa mazowieckiego. Zgodnie z projektem od 2024 roku wprowadzony zostanie całkowity zakaz spalania węgla na terenie stolicy, który od 2030 roku obejmie sąsiednie powiaty. To kolejny etap walki ze zjawiskiem smogu, które stanowi ogromny problem w województwie, szczególnie w Warszawie.

Założenia nowelizacji uchwały antysmogowej

Obecna uchwała antysmogowa została wprowadzona w 2017 roku, a następnie rozszerzona w 2018. Zgodnie z aktualnymi przepisami na terenie województwa mazowieckiego nie wolno spalać w kotłach niektórych paliw stałych, jak węgiel brunatny, muły oraz flotokoncentraty, a także węgiel kamienny najniższej jakości czy paliwa biomasowe o wilgotności przekraczającej 20 proc.

Powyższe zasady zostaną wkrótce zaostrzone. Nowa uchwała ma wprowadzić całkowity zakaz spalania węgla w Warszawie od 2024 roku. 6 lat później natomiast zakaz obejmie także inne paliwa stałe, w tym drewno czy nawet pellet. To fatalna informacja dla właścicieli kotłów biomasowych przystosowanych do spalania tego paliwa.

Takie samo rozwiązanie w 2030 roku obejmie dziewięć podwarszawskich powiatów, czyli grodziski, piaseczyński, miński, legionowski, warszawski zachodni, otwocki, nowodworski, pruszkowski oraz wołomiński. Jeśli chodzi o pozostałe gminy województwa mazowieckiego, to regulacje będą wprowadzane na wniosek lokalnych władz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie