Vattenfall wybuduje instalację do produkcji wodoru

Jerzy Biernacki
14.06.2019

Szwedzki koncern Vattenfall poinformował, że ponownie spróbuje stworzyć instalację energetyczną, która nie będzie emitować żadnych szkodliwych związków do atmosfery. Tym razem wybór padł na instalację do produkcji wodoru, czyli paliwa, które rozgrzewa głowy przedstawicieli branży energetycznej od wielu lat i wciąż pozostaje nieujarzmione. Pozyskiwanie wodoru ma się odbywać bez udziału paliw kopalnych.

Założenia projektu

W celu wybudowania instalacji wodorowej koncern Vattenfall podpisał umowę z grupą paliwową Preem. Udostępni ona teren swojej rafinerii w okolicach szwedzkiego Goeteborga, a dokładnie na wyspie Hisingen.

Planowana instalacja będzie mieć moc 20 MW. Wodór będzie pozyskiwany w procesie elektrolizy, a następnie wykorzysty3any do produkcji zielonych paliw oraz energii elektrycznej. Ten ambitny projekt ma pomóc Preem w osiągnięciu celu, jakim jest produkowanie 3 milionów metrów sześciennych odnawialnych paliw do 2030 roku.

Korzyści dla gospodarki i środowiska

„Efektem ubocznym” produkcji wodoru będzie również ograniczenie emisji spalin przez transport. Szwecja chce zredukować emisję CO2 w transporcie aż o 70% do 2030 roku, w czym wydatnie może pomóc właśnie energia wodorowa, wykorzystywana chociażby do zasilania alternatywnych napędów.

Inwestycję na wyspie Hisingen wesprze szwedzki rząd, który za pośrednictwem Szwedzkiej Agencji Energetycznej przekaże na ten cel 6 milionów koron (około 2,5 miliona złotych), co pokryje około połowę kosztów całego projektu. 

Instalacja do produkcji wodoru ma się przyczynić do zmniejszenia emisji CO2 w Szwecji o 25 tysięcy ton rocznie. Spadek emisji w transporcie wyniesie natomiast aż 230 tysięcy ton, co będzie efektem zastąpienia paliw tradycyjnych biopaliwami produkowanymi przy udziale wodoru.

To nie pierwszy tak ambitny projekt, za który wzięła się firma Vattenfall. Szwedzki koncern jest współodpowiedzialny za realizację pierwszej na świecie fabryki stali, która nie będzie emitować CO2. Ponadto Vattenfall planuje uruchomić instalację do produkcji wodoru w Holandii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie