Szczecinek stanie się polską Zatoką Meksykańską?

Marek Szydełko
23.03.2021

Tytuł tego artykułu jest oczywiście grubo na wyrost, jednak każda informacja o znalezieniu potencjalnego źródła ropy naftowej na terenie naszego kraju musi elektryzować branżę energetyczną. Tym razem złoża cennego surowca prawdopodobnie wykryto w okolicach Szczecinka, a dokładnie na obszarze zarządzanym przez Nadleśnictwo Czarnobór.

Jak duże może być to złoże?

Odpowiedź na to pytanie poznamy dopiero po dokładnych badaniach geologicznych, które właśnie się rozpoczęły. Wykorzystuje się do nich specjalne pojazdy, tzw. wibrosejsy, które wywołują falę sejsmiczną. Dzięki temu czujniki mogą podać lokalizację potencjalnych złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Badania przeprowadza Geofizyka Toruń.

Naukowcy na razie nie przesądzają, czy w okolicach Szczecinka rzeczywiście znajdują się pokaźne pokłady ropy naftowej. Przypomnijmy, że wiele lat temu zbyt pochopnie obwieszczono znalezienie bogatego źródła w Karlinku – z nadziei nic jednak nie zostało. Dlatego tym razem badacze wolą być ostrożni.

Wstępne szacunki mówią jednak, że pod Szczecinkiem mogą znajdować się złoża liczące około 100 tysięcy ton ropy oraz nawet kilkaset milionów metrów sześciennych gazu. Gdyby się to potwierdziło, to będziemy mieć do czynienia z największym takim odkryciem w historii naszego kraju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie