Rekordowe ceny paliw na niemieckich stacjach

Mateusz Nowak
14.02.2022

Jeśli tak dalej pójdzie, to Niemcy staną się stały klientami polskich stacji paliw – i to nie tylko ci z miejscowości przygranicznych. U naszych zachodnich sąsiadów notowane są kolejne rekordy cen paliw silnikowych. Tak drogo nie było nigdy wcześniej w historii, a na razie nic nie wskazuje na to, aby sytuacja miała się poprawić. Polskie ceny są w tej chwili niezwykle atrakcyjne dla Niemców, zwłaszcza od 1 lutego, kiedy to zaczął obowiązywać niższy VAT na paliwa.

Ile trzeba zapłacić za paliwo w Niemczech?

Trudno jest to dokładnie określić, ponieważ w Niemczech nie dość, że jest drogo, to jeszcze ceny wahają się z taką częstotliwością, że właściciele stacji potrafią zmieniać je kilka razy dziennie. Ostatnie dane z tamtejszego rynku, opublikowane pod koniec stycznia 2022 roku wskazywały, że za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba było płacić średnio 1,74 euro. Olej napędowy był nieco tańszy i kosztował 1,66 euro za litr.

Powodem drożyzny są bardzo wysokie notowania cen ropy naftowej na światowych giełdach, które w styczniu wręcz wystrzeliły – był to najlepszy miesiąc dla cen tego surowca od 30 lat. Do tego dochodzą jeszcze podatki: energetyczny oraz podwyższony od 2022 roku podatek od emisji CO2.

Nic dziwnego, że niemieccy kierowcy coraz chętniej odwiedzają stacje w Polsce. W naszym kraju ceny paliw są średnio o 60 eurocentów niższe niż w Niemczech.

Z badania przeprowadzonego przez instytut Forsa na zlecenie Federalnego Stowarzyszenia Konsumentów wynika, że 40 proc. ankietowanych Niemców w obliczu horrendalnie drogich paliw chce ograniczyć korzystanie z samochodu, a 7 proc. planuje sprzedaż auta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie