Quebec zakaże sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi

Marek Szydełko
29.03.2021

Po Kalifornii kolejny region Ameryki Północnej wypowiada wojnę konwencjonalnym napędom w pojazdach. Tym razem rząd Quebecu w Kanadzie zapowiedział, że od 2035 roku będzie obowiązywać całkowity zakaz sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi. Promowany ma być natomiast napęd elektryczny.

Skąd taka decyzja?

Władze Quebecu już wiedzą, że nie uda się spełnić planu zredukowania emisji gazów cieplarnianych w stosunku do roku 1990. Teraz stawiają sobie nowy cel – redukcja ma sięgnąć 37,5 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2009. Nie będzie to możliwe bez znacznego ograniczenia ruchu samochodów z silnikami spalinowymi, które odpowiadają za ponad 43 proc. zanieczyszczeń w prowincji.

Quebec nie tylko zakazuje, ale też wskazuje drogę dojścia do przyjętego celu. Na ten cel władze prowincji przeznaczą około 6,7 miliarda dolarów kanadyjskich. Kwota ta ma zostać wydana w ciągu najbliższych 5 lat. W jaki sposób?

3,6 miliarda dolarów kanadyjskich trafi do na wsparcie szeroko pojętego transportu. 1,3 miliarda CAD stanowić będą dopłaty dla indywidualnych nabywców pojazdów z silnikami elektrycznymi oraz na budowę sieci stacji ładowania pojazdów. Około 1 miliard dolarów kanadyjskich zostanie przeznaczony na zakup autobusów elektrycznych dowożących dzieci do szkół oraz na elektryczne taksówki. Plan władz Quebecu zakłada, że do 2030 roku połowa autobusów transportu publicznego i 65 proc. autobusów szkolnych będzie napędzanych elektrycznie.

Jeśli natomiast chodzi o samochody osobowe, to w roku 2030 po drogach Quebecu ma jeździć 1,5 miliona takich pojazdów. Dodajmy także, że zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi obejmie wyłącznie pojazdy fabrycznie nowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie