Propan: paliwo grzewcze, któremu zaszkodził zły PR

Mateusz Rąbalski
09.04.2019

Na przełomie XX i XXI wieku propan był bardzo popularnym paliwem grzewczym, chętnie wykorzystywanym przez właścicieli prywatnych domów bez dostępu do sieci gazowej. Obecnie mało kto decyduje się na ten rodzaj ogrzewania. Powodem jest powszechne przekonanie, że propan to jedna z najdroższych opcji i gwarancja bardzo wysokich rachunków. Jest to efekt dezinformacji i niskiej świadomości na temat realnej ceny tego paliwa.

System dzierżawy „zabił” propan

Większość prywatnych inwestorów, którzy rozważają wybór ogrzewania domu, jest święcie przekonanych, że aby móc korzystać z propanu, konieczne jest podpisanie umowy z firmą dostarczającą zbiornik. Takie rozwiązanie rzeczywiście jest wyjątkowo kosztowne i na dłuższą metę kompletnie nieopłacalne.

Wspomniane firmy kuszą wykonaniem instalacji za przysłowiową złotówkę, jednocześnie w wieloletniej umowie zastrzegając sobie wyłączność na późniejsze dostawy gazu. Efekt jest taki, że nie do końca świadomy inwestor ponosi bardzo wysoki, zupełnie nierynkowy koszt tankowania zbiornika.

Dzierżawa ma tylko jedną zaletę: brak uciążliwości związanych z uzyskaniem pozwolenia na montaż zbiornika na działce oraz przeniesienie obowiązków eksploatacyjnych (serwis, legalizacja, dozór techniczny) na firmę dostarczającą zbiornik. Za ten luksus trzeba niestety słono płacić. Analiza rynku jasno pokazuje, że gaz do dzierżawionego zbiornika jest przeciętnie o 40-50% droższy niż do zbiornika własnego.

Propan na wolnym rynku jest tani

A przynajmniej znacznie tańszy w porównaniu z gazem tankowanym w ramach dzierżawy. Właściciele zbiorników, którzy wykonali instalację we własnym zakresie (co nie jest wcale aż tak skomplikowane, jak przedstawiają to firmy oferujące model dzierżawiony), mogą kupować propan u dowolnego dostawcy, który akurat ma najlepszą cenę.

W praktyce propan z wolnego rynku cenowo jest jak najbardziej konkurencyjny dla gazu ziemnego, zwłaszcza w kontekście jego wyższej kaloryczności oraz braku ponoszenia dodatkowych opłat na rzecz gazowni.

Nie warto więc kierować się stereotypami. Propan może być bardzo atrakcyjnym paliwem grzewczym, zapewniającym bezobsługowość instalacji i niskie koszty jej użytkowania. Trzeba jedynie wystrzegać się pięknie brzmiących ofert z dzierżawą zbiornika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie