Powstaną nowe zbiorniki magazynowe na produkty naftowe

Maciej Piwowski
27.06.2019

PERN poinformował, że jednym z jego celów strategicznych jest wybudowanie sześciu nowych zbiorników magazynowych na produkty naftowe. Te mają powstać w bazach paliwowych w Boronowie, Emilianowie, Małaszewiczach oraz Rejowcu. Ruszył już przetarg na wybranie wykonawców tych inwestycji.

Czym jest PERN?

PERN to podmiot, który jest odpowiedzialny za tłoczenie i magazynowanie ropy naftowej oraz produktów gotowych na terenie Polski. Ta spółka specjalizuje się w transporcie ropy z Rosji do krajowych rafinerii, czyli PKN Orlen w Płocku oraz Grupy Lotos w Gdańsku. Obsługuje również dwie rafinerie na terytorium Niemiec.

Obecnie w zasobach PERN znajdują się bazy magazynowe o łącznej pojemności około 3,5 miliona metrów sześciennych. W swoim Wieloletnim Planie Strategicznym do roku 2022, spółka uwzględniła zwiększenie zdolności magazynowania paliw o dodatkowe 320 tysięcy metrów sześciennych. Pierwszym etapem realizacji tego projektu jest właśnie wybudowanie nowych zbiorników na produkty naftowe.

Dodajmy, że PERN zarządza siecią ponad 2,6 tysiąca kilometrów rurociągów naftowych i paliwowych.

Szczegóły inwestycji

W ramach realizacji tego projektu spółka zainwestuje w trzy zbiorniki o pojemności 10 tysięcy metrów sześciennych każdy. Jeden z nich zostanie zlokalizowany w bazie w Boronowie, dwa natomiast znajdą się w Emilianowie. Dodatkowo PERN wybuduje trzy zbiorniki o pojemności 32 tysięcy metrów sześciennych każdy, z których jeden zostanie zrealizowany w Małaszewiczach, natomiast dwa w bazie w Rejowcu.

Wybrana firma ma zrealizować inwestycję kompleksowo, tj. wybudować zbiorniki oraz całą infrastrukturę towarzyszącą. Projekt został podzielony na etapy. Termin narzucony wykonawcy wyniesie dokładnie 52 tygodnie od momentu zawarcia umowy oraz przekazania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.