PKN Orlen może przejąć niemiecką rafinerię?

Mariusz Siwko
20.10.2022

Jak podała agencja Reutera, Polski Koncern Naftowy Orlen może być zainteresowany przejęciem rafinerii w niemieckim Schwedt. To kluczowa rafineria z punktu widzenia niemieckiej gospodarki, która do niedawna była kontrolowana przez rosyjską spółkę Rosnieft. Teraz rafineria ma zostać przejęta przez rząd federalny, który może szukać nowego partnera do zarządzania jej zasobami.

Co wiadomo o rafinerii w Schwedt?

Ta rafineria, położona kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską, dostarcza aż 90 procent paliw dla Berlina i jest jednym z głównych dostawców do wschodnich landów. Ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa paliwowego dużej części Niemiec.

Kontrolę nad rafinerią przez wiele lat mieli Rosjanie, jednak po napaści na Ukrainę rząd federalny wyprosił Rosnieft z udziału w tym projekcie. Problemem pozostaje to, że rafineria jest całkowicie uzależniona od dostaw ropy z kierunku rosyjskiego. Pomóc może Polska, która jest zainteresowana dostarczaniem surowca naszymi rurociągami – warunkiem jest całkowite zakończenie współpracy z Rosjanami.

Jak podaje Reuter, pomoc Polski może być wstępem do negocjacji w sprawie przejęcia kontroli nad rafinerią przez PKN Orlen. Koncern oficjalnie nie skomentował tych doniesień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie