OPEC+ przedłuża cięcie wydobycia ropy

Mateusz Nowak
28.03.2024

Kraje zrzeszone w kartelu OPEC+ ogłosiły decyzję o kontynuacji dobrowolnych cięć wydobycia ropy naftowej o 2,2 miliona baryłek dziennie przynajmniej do końca drugiego kwartału 2024 roku. Ma to na celu ustabilizowanie spadających cen ropy na światowych giełdach.

Cięciom lideruje Arabia Saudyjska

Arabia Saudyjska, czyli lider grupy OPEC+, zapowiedziała, że będzie kontynuować cięcie wydobycia o dodatkowy 1 milion baryłek dziennie aż do końca drugiego kwartału tego roku. Dzięki temu produkcja ropy w tym państwie utrzyma się na poziomie około 9 milionów baryłek dziennie do końca czerwca.

Z kolei Rosja ogłosiła, że zmniejszy swoją produkcję i dostawy eksportowe łącznie o 471 tys. baryłek dziennie do końca czerwca, co jest niewielkim zmniejszeniem w porównaniu z zobowiązaniem do cięcia o 500 tys. baryłek dziennie w pierwszym kwartale

Zdaniem analityków decyzja OPEC+ służy obronie dolnego pułapu cenowego powyżej 80 USD za baryłkę ropy, co jednak może się nie powieść. Presja na spadek cen surowca powinna zepchnąć notowania ropy do poziomu około 77 USD za baryłkę w maju.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie