Niemcy chcą kupować więcej ropy z Kazachstanu

Jerzy Biernacki
03.06.2024

Minister energetyki Kazachstanu, Ałmasadam Satkalijew, ogłosił, że kraj rozważa zwiększenie eksportu ropy naftowej do Niemiec w 2024 roku do dwóch milionów ton, co stanowi wzrost o 800 tys. ton w stosunku do pierwotnych planów. Decyzja ta została podjęta po tym, jak niemieckie firmy zgłosiły zwiększone zapotrzebowanie na surowiec.

Kazachska ropa zastępuje rosyjską

W lutym 2024 roku ,kazachski koncern naftowo-gazowy KazMunayGas i niemiecki Rosneft Deutschland, przedłużyły umowę na zakup ropy naftowej tylko o kolejne pół roku, z miesięcznym wolumenem na poziomie 100 000 ton. Umowa ta stanowi część szeroko zakrojonego planu, który ma na celu zastąpienie rosyjskich dostaw ropy naftowej do Niemiec, szczególnie do rafinerii w Schwedt, która wcześniej była zależna od rosyjskiego surowca.

Mimo obecnych umów, zdaniem ekspertów istnieją poważne wątpliwości co do wykonalności planu zwiększenia eksportu. Jednym z kluczowych problemów jest fakt, że kazachskie dostawy ropy muszą przechodzić przez terytorium Rosji, co sprawia, że rosnąca współpraca energetyczna między Astaną a Berlinem zależy od zgody Kremla na tranzyt ropy przez rosyjskie terytorium i z wykorzystaniem krajowej infrastruktury.

W 2023 roku Kazachstan dostarczył do Niemiec 993 000 ton ropy naftowej, z czego tylko 40 000 ton przesłano w pierwszym kwartale, co było znacznie poniżej początkowych założeń. Wraz z końcem roku eksport wzrósł, co świadczy o elastyczności i zdolności adaptacyjnej Kazachstanu do szybkiego reagowania na zmieniające się warunki rynkowe.

Kwestia przyszłości niemiecko-kazachskiej współpracy energetycznej może zależeć także od wyniku toczącej się batalii prawnej między Rosniefti a rządem Niemiec dotyczącej własności i sprzedaży aktywów rosyjskiego koncernu w Niemczech.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie