Koniec benzyny ołowiowej. Ostatni kraj przestał ją sprzedawać

Maciej Piwowski
16.09.2021

Benzyna ołowiowa zaczęła być masowo stosowana w latach 20. XX wieku, ponieważ wymagały tego ówczesne silniki. Dość szybko okazało się jednak, że jej spalanie jest bardzo szkodliwe dla środowiska oraz dla samych ludzi, stąd jeszcze w latach 70. XX wieku kładziono duży nacisk na wycofanie jej z obrotu. Ostateczne zakończenie sprzedaży benzyny ołowiowej na świecie nastąpiło dopiero teraz.

Algieria się złamała

Jak informuje Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych Algieria, ostatni kraj na świecie sprzedający benzynę ołowiową, wycofał się z tego pomysłu. Od 1 września 2021 roku w Algierii nie da się już kupić tego szkodliwego dla środowiska paliwa.

Przypomnijmy, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zakaz sprzedaży benzyny ołowiowej obowiązuje od 1986 roku. Z kolei w Unii Europejskiej identyczne prawo wprowadzono dopiero na początku roku 2005. W Polsce benzyna ołowiowa nie jest dostępna w sprzedaży od marca 2005.

Przez lata problemem pozostawały natomiast kraje trzeciego świata, w których sprzedaż benzyny ołowiowej kwitła – również ze względu na fakt, iż wciąż powszechnie użytkowano w nich samochody z silnikami wymagającymi zasilania takim paliwem. W 2016 roku z obrotu ołowiówką zrezygnowały m.in. Korea Północna, Afganistan czy Birma, później dołączyły do nich Irak oraz Jemen, natomiast od 1 września 2021 roku takiej benzyny – przynajmniej oficjalnie – nie da się kupić już w żadnym kraju na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie