Jak korzystnie tankować w trasie na południe Europy?

Maciej Piwowski
03.07.2023

Południe Europy to bardzo popularny kierunek wakacji Polaków. Wielu z nas rusza własnym autem do Włoch, Chorwacji czy Hiszpanii. To długa i męcząca, a przy tym kosztowna podróż, zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy to ceny paliw utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Warto zatem znać kilka podstawowych zasad korzystnego tankowania na trasie na południe Europy, które zdradzamy w naszym poradniku.

Zatankuj do pełna jeszcze w Polsce

Pamiętaj, aby pierwsze tankowanie w trasie przypadło jeszcze na czas, kiedy jesteś w Polsce. Wybierz jedną z ostatnich stacji przed granicą, zatankuj „pod korek” i ruszaj dalej. Jest mało prawdopodobne, aby w sąsiednim kraju cena była niższa – poza tym dochodzi jeszcze kwestia przewalutowania złotówek na obcą walutę.

Zjeżdżaj z autostrady na tankowanie

Tankowanie przy autostradzie jest wygodne, szybkie i daje poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza w nocy, natomiast chcąc nieco zaoszczędzić warto zjechać kilka kilometrów do najbliższego miasteczka. Cena paliwa może być niższa nawet o 20-30 eurocentów na litrze, co robi różnicę.

Zaplanuj tankowanie w krajach, w których paliwo jest najtańsze

Różnice potrafią być naprawdę spore! Przykładowo: podróżując z Polski do Włoch i przejeżdżając przez Niemcy i Austrię, zwykle najbardziej opłaca się zatankować do pełna w Austrii. Najdrożej będzie natomiast we Włoszech.

Pamiętaj, że za granicą nie jest wcale łatwo znaleźć całodobową stację benzynową

Powszechna dostępność całodobowych stacji w Polsce jest awangardą w skali europejskiej. W wielu innych krajach stacje działają w określonych godzinach, a tylko nieliczne – przede wszystkim przy autostradach – są czynne 24 godziny na dobę. Trzeba mieć to na uwadze podczas planowania miejsc tankowania samochodu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie